ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 16:43

AFAD ile TÜBİTAK işbirliği projleri yapacak


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) arasında “Afetlere Yönelik İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

    AFAD TÜBİTAK ile 2013 yılında bilgi sistemleri ve haberleşme alanında projeler yapacak. Bu kapsamda Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme, Haber-Alma Yayma Sistemi, Mesajlı Uyarı Sistemi, İkaz-Alarm (Siren) Sistemi, Uzay-Havacılık ve Görüntü İşleme Alanında ARGE Çalışmaları, KBRN Savunma ve İkaz Sistemleri Alanında ARGE Çalışmaları projeleri hayata geçirilecek.

    AFAD’ın, 1-7 Mart Deprem Haftası programları kapsamında daha önceden altyapısı hazırlanan projelere ilişkin TÜBİTAK ile protokol imzalandı. Kurum binasında AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın imzaladığı protokolle TÜBİTAK ile AFAD arasında afetlere yönelik projelerde işbirliği yapılacak. 2013 yılında AFAD’ın TÜBİTAK ile bilgi sistemleri ve haberleşme alanında işbirliği yapacağını belirten Fuat Oktay, “İlk olarak iki kurumun bilgi birikimini her iki kurumun ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağı bir işbirliği anlaması olacak. Ayrıca 3 projenin yapılması için protokol imzalayacağız. Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi. Afetlerde en sıkıntılı konu haberleşmenin kesilmesi. Ayrıca güvenli iletişim için ciddi bir çalışma yürüteceğiz. İkincisi afet olduğu durumda İkaz-Alarm (Siren) Sistemi. Bununla ilgili afet olduğunda haberin alınması alınan haberin yayılması. Ayrıca alan dışında kalanlar için vatandaşlar için Mesajlı Uyarı Sistemi’nin geliştirilmesi. Üçüncüsü ise Uzay-Havacılık ve Görüntü İşleme Alanında ARGE Çalışmaları. olay yerinde afet alanındaki görüntüleri merkeze ve afet olan bölgeye ulaştırabilmeyi istiyoruz.” diye konuştu.

    Afetlerle en iyi şekilde mücadele etmek amacıyla yaklaşık 1 yıl önce AFAD ve TÜBİTAK’ın işbirliği konusunda mutabakata vardığını belirten TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, “Çalışma kapsamında 30’a yakın proje belirlendi. Bugün 30 projeden 3’ünü imzalıyoruz. Bu bir başlangıç ve bunlar önemli projeler.” ifadelerini kullandı.

    Konuşmaların ardından Oktay ve Altunbaşak protokolü imzaladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER