ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 12:22

AFAD, dünyanın yaralarını sarıyor


Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, "Ülkemiz uluslararası ölçekte yaptığı insani yardımlarla önemli bir bağışçı konumuna ulaşmıştır" dedi.
Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin insani yardım konusunda geliştirdiği sistem ve modelin başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere birçok ülkenin ilgisini çektiğini söyledi.
Acil durum ve afet olan her yere diline, dinine, ırkına bakmaksızın yardıma koştuklarını belirten Oktay, "Ülkemiz uluslararası ölçekte yaptığı insani yardımlarla önemli bir bağışçı konumuna ulaşmıştır. AFAD, diğer ülkelerdeki benzer kurumlara göre daha etkin ve hızlı hareket kabiliyetine sahiptir. Ülkemizin tüm kapasite ve yeteneklerini koordine etme ve kullanma yetkisiyle donatıldığı için tek elden başarılı bir şekilde çalışmalarını yürütmektedir" diye konuştu.
Yardımlardaki amaçlarının tamamen insani olduğunu vurgulayan Oktay, "İhtiyaç duyulan ülkelerde, arama kurtarma faaliyetleri yürütürken veya insani yardım malzemeleri ulaştırırken, 'ülkemizin çıkarı ne olur, bize ne katkı sağlar' anlayışıyla hareket etmiyoruz. Sadece ve sadece yara sarmaya gidiyoruz, acıları dindirmek için çalışıyoruz" dedi.
Türkiye'nin uluslararası boyutta en çok yardım yapan ülkeler arasına girdiğine işaret eden Oktay, BM Cenevre Ofisi'nde Kalkınma İnisiyatifleri kuruluşunun hazırladığı "Küresel İnsani Yardım Raporu"na göre, Türkiye'nin, uluslararası yardımlar sıralamasında ABD, Avrupa Birliği ve İngiltere'nin ardından 4'üncü sırada yer aldığını kaydetti.
Oktay, Türkiye'nin, BM ve uluslararası insani yardım bütçesinden kesintiye giden bazı ülkelerin aksine yardım miktarını giderek arttırdığını ifade etti.
- "Başarılı çalışmalar ülkemize prestij kazandırdı"
Türkiye'nin gelişen, hızla büyüyen ve dünyanın önemli aktörlerinden biri olduğuna işaret eden Oktay, şöyle devam etti:
"Ülkemiz, AFAD'la artık yardım alan değil, yardım yapan ülke konumuna ulaştı. Başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay'ın verdiği destek ve güvenle dünyanın her noktasına ulaşıyoruz. AFAD, yurt içindeki başarılı çalışmalarının yanı sıra sınır ötesindeki felaketlere de kayıtsız kalmadan, dünyanın en ücra köşelerinde bile birçok afetzedenin yaralarını sardı. Somali, Haiti, Japonya, Pakistan ve Myanmar gibi ülkelerde gösterdiği başarılı çalışmalar ve kaynakların koordinasyonunda sergilediği modellerle, ülkemize dünya kamuoyunda prestij kazandırdı. Son dönemde 30'dan fazla ülkeye, afet ve acil durumlarda insani yardımda bulunduk. Suriye'den Filistin'e, Arnavutluk'tan Kırgızistan'a, Pakistan'dan Myanmar'a, Somali'den Afganistan'a, Bosna-Hersek'den Mısır, Irak ve Tunusa kadar çok sayıda ülkeye insani yardım yaptık. Arama kurtarma çalışmalarına katıldık."
- Uluslararası faaliyetler
Oktay, Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin 2016'da Türkiye'de yapılacağını hatırlatarak, "Türkiye, önde gelen bir uluslararası bağışçı olarak, daha kapsamlı insani yardım ortaklığı kurma konusunda etkin rol aldığı, BM'ye verdiği güçlü destek ve Avrupa, Asya ve Ortadoğu'nun kalbinde yer alan stratejik konumu itibariyle bu zirveye ev sahipliği yapmayı hak etmiştir. Ülkemiz bu zirveyi büyük bir başarı ile yapacak ve insani yardım modelimizi paylaşarak, bu alanda yeni bir çığır açılmasına öncülük edecektir" diye konuştu.
Birçok ülkede gözyaşını dindirecek çalışmalar yaptıklarını anlatan Oktay, AFAD koordinesinde yürütülen bazı uluslararası faaliyetleri şu şekilde özetledi:
"- Libya'dan 18 tarifeli, 26 özel tahliye ve 29 askeri olmak üzere, toplam 73 uçak, 7 gemi, bir firkateyn ile 6 bini diğer ülke vatandaşları olmak üzere toplam 25 bin kişi Türkiye'ye getirildi.
- Mısır'dan 20 uçakla 3 bin 295 kişi tahliye edildi.
- Çeçenistan'da mahsur kalan 414 vatandaşımız, 3 THY uçağı ile Türkiye'ye getirildi.
- Libya'dan yaklaşık 600, Somali, Irak ve Kosova'dan 357 yaralı, refakatçileriyle birlikte Türkiye'ye getirilerek tedavileri yapıldı.
- Filistin'e, Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi, su kuyusu ve kanalizasyon inşaatı, jeneratör, ilaç, tıbbı malzeme, sağlık araç gereçleri hibesi, 18 bin 500 ton un yardımları yapıldı. Gazze Su Rehabilitasyon ve Tarım Projesi ve Yüksek Öğretimi Destekleme Projesi hazırlandı.
- Pakistan'da 4 bin 620 konut, 8 okul, 12 ticaret merkezi, 2 sağlık ocağı, 3 spor salonu, 6 cami ve 6 sosyal tesis projesi tamamlandı.
- Somali'ye 21 uçak ve 10 gemi ile 40 ton insani yardım malzemesi ulaştırıldı. Somali Mogadishu Havalimanı ve İçme Suyu Projeleri, 200 yataklı hastane, yol ve rehabilitasyonu, sahil güvenlik botu alımı, 40 derslikli hemşirelik okulu ve 2 bin kişilik cami inşaatı, sahra hastanesi, tıbbi malzeme ve ilaç gereç temini çalışmaları yürütüldü. Kesintisiz iletişim sistemi kuruldu.
- Myanmar'da yaşanan iç çatışmalar sonucu mağdur olan halk için yardım hesabı açıldı ve insani yardım malzemesi ulaştırıldı.
- 2011 yılı Nisan ayında Suriye'de başlayan iç karışıklıklar sonrasında Türkiye'ye yönelik başlayan nüfus hareketleri sonucu 10 ilde kurulan 22 barınma merkezinde 200 binden fazla Suriye vatandaşı misafir ediliyor. Kamp dışındaki 450 bin Suriyeli ile yaklaşık 700 bin Suriyeli vatandaşa ev sahipliği yapılıyor."
Oktay, Türkiye'nin BM standartlarında hesaplandığında Suriyeliler için 2 milyar doların üzerinde harcama yaptığını ve uluslararası camianın bu yardımlara sadece 150 milyon dolar destek verdiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER