ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 16:25

Af Örgütu'nden, İran'a çağrı


Uluslararası Af Örgütü, İran'da son üç günde gözaltına alınan en az 14 gazetecinin serbest bırakılması için Tahran yönetimine çağrıda bulundu.
    
Uluslararası Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu Müdür Yardımcısı Ann Harrison, güvenlik güçlerinin hafta sonu başkent Tahran'da aralarında Bahar, Arman ve Etemad'ın da bulunduğu bazı gazetelere baskın düzenleyerek en az 14 gazeteciyi İran dışındaki devrim karşıtı medya kuruluşları ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle gözaltına aldığını söyledi.
    
Gözaltıları, İran'da ifade özgürlüğünün ihlali ve basına karşı uygulanan acımasız kısıtlamaların bir örneği olarak niteleyen Harrison, sadece görevlerini yaptıkları için gözaltına alınan bütün gazetecilerin bir an önce ve koşulsuz serbest bırakılması gerektiğini belirtti.
    
İran'da gazetecilerin son derece zor koşullarda görevlerini yapmaya çalıştığına dikkati çeken Harrison, geçen hafta hapisteki 4 gazetecinin geçici olarak salıverilmesini memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine ekledi.
    
2007 yılında tutuklanan ve 10 yıl hapse mahkum edilen gazeteci Muhammed Sadik Kaboudvand, rahatsızlığı nedeniyle serbest bırakılmış, tedavi gördükten sonra Cuma günü tekrar Evin Hapishanesi'ne gönderilmişti.
    
İran Kültür Bakanı Muhammed Hüseyini, gazetecilerin gözaltına alınmasının görevleriyle ilgili olmadığını açıklamıştı.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER