ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Eylül 2014 Çarşamba 13:49

Adnan Menderes unutulmadı

Adnan Menderes unutulmadı

27 Mayıs darbesi nedeniyle 17 Eylül 1961 de idam edilen dönemin eski başbakanı Adnan Menderes ölümünün 53’üncü yılında kabri başında anıldı.


Adnan Menderes, vefatının 53’üncü yılında kabri başında anıldı. Anma törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’de AK Parti hükümetiyle birlikte darbe döneminin kapandığını, darbecilerin yargılandığını belirterek, “53 yıl önce yapılan zulümlerden dolayı özür diliyoruz” dedi.

27 Mayıs darbesi nedeniyle 17 Eylül 1961 de idam edilen dönemin eski başbakanı Adnan Menderes ölümünün 53’üncü yılında kabri başında anıldı. Topkapı’da bulunan Anıtmezar’da düzenlenen anma törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adnan Menderes’in gelini Ümran Menderes ve çok sayıda kişi katıldı. Tören, Kur’an-ı kerim tilavetiyle başladı.


“MİLLETİNE HİZMETTEN BAŞKA BİR SUÇU OLMAYAN ÜÇ SİYASETÇİ ŞEHİT EDİLMİŞTİ"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, törende yaptığı konuşmada, aradan 53 yıl geçtiğini belirterek "Uydurma bir Yüksek Adalet Divanı denilen bir mahkemede yargılanıp, idama mahkum edilen ve cezaları infaz edilen üç şehidimizin ölüm yıldönümünde buluştuk. Aradan 53 yıl geçti. Onları hiç eskimeyen, yıpranmayan bir takdirle, şükran ve minnet duygularımızla tekrar hatırlıyoruz. Allah onları cennetlerine koysun. Sevenleriyle cennetinde buluştursun. Milletine hizmetten başka hiçbir suçu olmayan bu üç siyasetçi şehit edilmişti. Onların şehadetine hepimiz inanıyoruz” dedi.

“HALKINI ÇOK SEVİYORDU”

27 Mayıs döneminde ortaokul öğrencisi olduğunu hatırlatan Bülent Arınç, yaşadığı o dönemi şöyle anlattı: “Hafızamdaki hatıralardan birisi milletin ona duyduğu sevgi ve itibardı. Halkını çok seviyordu. Yüzü gülen bir adamdı.”

Adnan Menderes’in yargılanma sürecinin insan haklarına aykırı olduğunun altını çizen Bülent Arınç, “Siyasete ilgi duymamın sebeplerinden bir tanesi de bu olabilir” diye konuştu.

“YAPILAN ZULÜMLERDEN DOLAYI ÖZÜR DİLİYORUZ”

27 Mayıs’tan sonra da darbelerin yaşandığını hatırlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siz her şeyi berbat ediyorsunuz. Biz bu ülkeyi sizden daha iyi yönetiriz iddiasında dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde silahlı bir kuvvetler böyle bir düşünceyi ifade edemez. Ama Türkiye böyle oldu.”

AK Parti hükümetiyle darbecilerin yargılandığını belirten Arınç, “53 yıl önce yapılan zulümlerden dolayı özür diliyoruz. Onlar cesurdular. İdam sehpasına giderken bile milletine selam gönderdiler. Darbe dönemi kapandı, artık demokrasi dönemi var. Tadını çıkaralım” diye konuştu.

“BU DESTAN BİTMEZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da şiirle başladığı konuşmasında, “Bu destan bitmez. Bu destanın öznesi olan Menderes’i anlatmaya kelimeler yetmez. Bu destanı millet 53 senedir kutsal bir emanet gibi taşıyor ve nesilden nesile aktarıyor. Gencecik insanlar Menderes deyince heyecanlanıyor. Bu milletin adamı bütün hatırasıyla, manasıyla yaşıyor. Menderes ölmediği gibi tam yarım asırdır kendinden sonraki siyasi hayatı belirlemiş, kendinden sonra millete hizmet edecek olanları, siyasi yol haritasını belirlemiş, bu aziz millete emanet emiştir. Arkasında silinmez kodlar bırakmıştır” dedi.

Menderes’in idamının cinayet olduğunu ifade eden Süleyman Soylu, Menderes’i asan zihniyete halkın sandıkta cevap verdiğini söyledi.

“SEÇİMLE GELENE NEDENSE SABIR GÖSTEREMİYORUZ”

Adnan Menderes’in gelini Ümran Menderes de yaptığı duygusal konuşmada şunları söyledi; “Bu gün demokrasi şehitlerimizin aramızdan ayrılışlarının 53’üncü yıldönümünde onları rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların ülkemize hizmetten başka amaçları yoktu. Bu son onlara nasıl reva görüldü, anlaşılır gibi değil. Aslında iktidara geldikleri gün görevlerine son verilmesi düşünülmüş. Bu durumda halkına güvenemeyen devlet fotoğrafı görüyoruz. Düzmece mahkemeler tarafından, kanunsuzluğa ve hukuksuzluğa kurban edildiler. O gün bugündür, Türkiye üzerine oynanan oyunlar bitmedi, bitirilemedi. Keşke bunlar hiç yaşanmasaydı. Güzel ülkemizin tarihinde kara bir leke olarak yer almasaydı. Seçimle gelenin seçimle gitmesine her nedense sabır gösteremiyoruz. Darbeler, ülkeleri her zaman geriye götürmüştür.”

Konuşmaların ardından Bülent Arınç ve beraberindekiler anıta çelenk koydu.
KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER