ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 14:51

Adliye önünde çadır kurmak isteyen gruba müdahale


Tekirdağ 2 Nolu F tipi cezaevinde tutuklu bulunan Kemal Avcı'nın serbest bırakılmasını isteyen bir grup, adliye önünde çadır açıp üç gün açlık grevi yapmaya kalkınca polis gruba müdahale etti. Göstericiler polise taş ve sopalarla saldırdı, polis de biber gazı ve tazyikli su ile gruba karşılık verdi.

Halk Cephesi üyesi bir grup, saat 11.00'de İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. Grup adına basın açıklaması metnini okuyan Baki İlgi, ülser hastası olan ve 6 aydır Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Kemal Avcı'nın mide kanseri de olduğunu söyledi. AK Parti'nin cezaevi politikasının tutukluları yok etmek üzerine kurulu olduğunu öne süren İlgi, tutuklu Kemal Avcı'nın serbest bırakılmasını istedi.

İlgi, açıklamasının sonunda isteklerinin kabul edilmesi için adliye önünde çadır kurup üç gün boyunca açlık grevi yapacaklarını söyledi. Daha sonra grup, parktaki yeşillik alan üzerine çadır kurdu. Önce zabıta görevlileri, göstericilere yaptıkları eylemin kanunsuz olduğunu söyledi ancak göstericiler zabıtaya, "Biz kimseden izin istemiyoruz. Yaptığımız da yasaldır. Siz uyarınızı yaptınız. Buyurun." diyerek eylemlerine devam etmek istedi.

Daha sonra da sivil giyimli bir polis yetkilisi, elinde megafon ile gelerek gruba yaptıkları eylemin yasal olmadığını ösyeleyerek 5 dakika içinde dağılmamaları halinde müdahale edecekleri ve grubu dağıtacakları ikazını yaptı.

Grup, dağılmamakta ısrar edince, polis gruba tazyikli su ile müdahale etti. Ellerindeki sopaları polise fırlatan göstericiler, karşı kaldırıma geçerek eyleme devam etmek istedi. Polisin müdahalesinden sonra ikiye ayrılan göstericilerden bir kısmı yoldan söktükleri taşları TOMA ve polislerin bulunduğu yere doğru fırlattı. Ara sokaklarda devam eden kovalamaca sonras gözaltına alınan olmadı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER