ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 17:43

Adıyaman'ın mermer artık para edecek

Adıyamanın mermer artık para edecek


ADIYAMAN (CİHAN)- Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Murat Süzen ile birlikte Adıyaman’da ilk defa organize sanayi bölgesinde mermer işletmeciliği yapacak olan Adımer Mermer Fabrikası'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak olan fabrika sayesinde Adıyaman mermeri Türkiye ile birlikte dünyaya açılacak.

Vali Demirtaş’a, Adıyaman’daki mermer potansiyeli ve mermer işletmeciliği ile ilgili bilgi veren Adımer A.Ş. Genel Müdürü Savaş Çoban, “Adıyaman yeraltı zenginlikleri bakımından çok zengin bir potansiyele sahip. Adıyaman’da çıkan mermeri işleyerek ekonomiye dönüştürmek amacıyla, Adımer A.Ş. mermer fabrikasını önümüzdeki günlerde işletmeye açacağız. Açacağımız fabrika blok satıştan çok ham madde satışına karşın işlenmiş ürün satışı yapacak. Bu da Adıyaman ekonomisinin yeniden şekillenmesine neden olacak.” dedi.

Adıyaman mermerinin ekonomik boyutuna da değinen Çoban, “Bir varil ham petrol 91,5 dolar. Bir varil ham petrolün ağırlığı 143 kg. 143 kg işlenmiş Adıyaman Emperador’unun ortalama satış fiyatı ise 86 dolar. Bu da Emperador'un ne kadar değerli bir maden olduğunu göstermektedir. Adıyaman Emprodoru blok ve ebatlı ürünleri dünya da çok geniş bir yelpazeye hitap ederek, Brezilya, Rusya, Arap ülkeleri, Azerbaycan, Kazakistan, Çin’e kadar satılıyor. Adıyaman Emperadoru'nun Türkiye’deki diğer mermer türlerine karşı en büyük avantajı küçük ebatlı plaka ve blok olarak satılabiliyor olması. Eğer bir rakam vermek gerekirse mermerin sadece ocaklardan ve blok üretiminden Adıyaman’a yıllık 45 milyon dolar katkısı olacak. Bu kapasite ileride daha da artırılabilir. Şu anda talebe yanıt verilemiyor.” diye konuştu.

Vali Demirtaş, Adıyaman’ın saklı hazinesinin doğrudan yurtdışına gönderildiğini ve bunun da Adıyaman’a bir katkısının olmadığını belirterek, ilimizde çıkan mermerin Adıyaman’da işlenerek, yurtdışı pazarlarına ihraç edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde organize sanayi bölgesinde faaliyete başlayacak olan Adımer Mermer Fabrikası, kendi değerimiz olan mermeri Adıyaman’da işleyerek, yurtdışına ihraç edecektir. Bu da doğrudan ilimizin ekonomisini ve istihdam alanlarını etkileyecektir” açıklamasını yaptı.

Son yıllarda yoğun talep gören ve Emperador olarak adlandırılan mermer üretiminin bölge ekonomisine önemli katkı sağladığını belirten Vali Demirtaş şöyle konuştu: “Adıyaman’daki mermer rezervi, Türkiye’deki toplam mermer rezervinin yüzde 15’i civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar ton mermer anlamına geliyor. Dolayısıyla Adıyaman ili mermer sektöründe oldukça yüksek bir potansiyele sahip. Adıyaman’da 2011 yılı toplam mermer üretimi yaklaşık 400 bin ton. Üretilen mermer genel olarak ham ve kabaca yontulmuş bloklar halinde satılıyor ve yaklaşık yüzde 90’ı ihraç ediliyor İl genelinde yeterli sanayi tesisi olmadığı için işlenmeden pazarlanıyor. Yeraltı kaynakları bakımından zengin olan bölgeler, bu kaynaklarını kullanabildikleri takdirde daha kolay ekonomik büyüme ve kalkınma sorunlarını çözebilir."

CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER