ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 15:35

Adıyaman'da Türkçe Olimpiyatları coşkusu

Adıyamanda Türkçe Olimpiyatları coşkusu


Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatı Dil ve Kültür Festivali Adıyaman programı, Atatürk Stadyumu'nda yapıldı
Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları Adıyaman il etkinliği kapsamında şehre gelen dünya çocukları, uçaktan inerken kırmızı halı serildi. Havaalanında davul zurna eşliğinde karanfillerle karşılandı.
Adıyaman Havaalanı'nda yüzlerce araçlık konvoy tarafından karşılan Türkçenin çocukları, Adıyaman kent merkezinde konvoyla şehir turu attı. Dünya çocukları öğle yemeğini Onur Közde Piliç'te yedikten sonra otelde dinlenmeye çekildi. Burada kısa bir süre dinlendikten sonra akşama doğru etkinlik alanına gelen Türkçenin çocukları prova yaptı.
25 ülkeden 68 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte öğrenciler, ülkemizin çeşitli bölgelerine ait türkülerini yöresel kıyafetler içinde seslendirdi.
Program için Adıyaman’a gelen AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, programda yaptığı konuşmada, etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunanlara teşekkür ederek, "Anadolu'nun bağrından çıkarak dünyanın dört bir tarafına gidip gönülleri fetheden bu insanları kutluyorum" dedi.
Herkesin birlikte olduğu bu programa ülke olarak ihtiyacın olduğunu vurgulayan Aydın, Türkiye'nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, bu kardeşliğin örnek olması gerektiğini dile getirdi.
Ahmet Aydın, programın sonunda Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Memleketim" şiirini okudu.
Belediye Necip Büyükaslan da dünyada evrensel barışın sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bu organizasyonu yapmak kolay değil. Bizim gurur gecemizdir. Ben buradan bu gecenin gurbetteki mimarına teşekkür ediyorum" diye konuştu.


AK parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ise organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, " Çok güzel bir çalışma yapılmış. Yaklaşık yüzden fazla ülkeden, değişik dillerden. Değişik kültürlerden insanların Türkçe öğrenerek evrensel bir duygu ortamı, gönül birlikteliği yapmış"dedi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu da konuşmasında, "Adıyamanımız bugün böyle bir mahşeri toplulu görünümünde. Hakikaten birlikte olmaya vesile olan herkese teşekkür etmek lazım. Bu önemli bir olaydır. Herkes için çok güzel bir olaydır. Onun için benim yüzün üzerinde ülkenin insanları bizim kentimizde bizim dilimizi konuşuyor ve konuşacaklar. Bizim kültürümüzü yaşayacaklar. Bu açıdan da çok önemsiyoruz" diye konuştu.

Alevi dedesi Ali Büyükşahin ise konuşmasında şunları ifade etti: "Türkçe Olimpiyatları'nın Adıyaman’a gelmesi bizi çok sevindiriyor. Bu çok güzel bir faaliyet. Katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Sağolsunlar var olsunlar. Türkiyemizin bütünlüğü için, birlik ve beraberliği için hepimizin gayret göstermesi lazım. O bakımdan ben bütün Türkiyeli canlarıma hepsine sevgi saygımı sunuyorum."

Geceye AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, TPAO Bölge Müdürü Halil Murat Demir, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, siyasi parti il başkanları ve vatandaşlar katıldı.


Programda desteklerinden dolayı sponsorlara plaketler verildi.

Program sonunda ise bütün öğrenci ve protokol mensuplarının katılımıyla ´Yeni Bir Dünya´ şarkısı söylendi. Muhteşem gece, görsel şölen ve havai fişek gösterileriyle son buldu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER