ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 21:08

Adıyaman’da Süryanilerle ‘Hoşgörü’ buluşması

Adıyamanda Süryanilerle Hoşgörü buluşması


‘Çok Kültürlülük ve Hoşgörü Buluşmaları’ kapsamında Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi, Süryani cemaati ile bir araya geldi. Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesinde düzenlenen toplantıya AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. M. Murtaza Yetiş, Adıyaman Süryani Cemaati Metropoliti Ğriğoriyos Melki Ürek, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Başkanı Murat Demirkol, STK başkanları ve Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda; “Süryanilik nedir?”, “Adıyamanda Süryaniliğin kısaca tarihçesi”, “Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi’nin Süryanilikteki yeri ve önemi”, “İnanç turizmi açısından Adıyaman Süryani cemaati ve kilisesinin yeri ve önemi”, “Adıyaman toplum yaşamında Süryanilerin istek ve beklentileri” ve ‘Toplumsal uzlaşıda Adıyaman Modeli’ni nasıl kayıt altına alabiliriz?’ gibi konular ele alındı.

Toplantıda konuşan Adıyaman Süryani Cemaati Metropoliti Ğriğoriyos Melki Ürek, Süryanilerin de normal bir Müslüman vatandaşın sahip olduğu haklara sahip olması gerektiğini ifade edip şunları söyledi: "Ben buraya Adıyaman’la çatışmaya, kötülük yapmaya gelmedim. Misyonerlik gibi bir amacım da yok. Zaten misyonerlikten en çok zarar görenler de bizleriz. Ama beni asılsız gerekçelerle kötülüyorlar. Ölüm tehdidi aldım, bunu yapan şahıs suçüstü yakalandı ama hâkim O’nu serbest bıraktı, herhangi bir ceza almadı. Hala bize nahoş sözlerle hakaret eden gençler var. Burası bizim vatanımız. Neden kendimizi korumak zorunda kalalım. Genelde Adıyaman’ın sevgisini, saygısını kazandım. Başbakan, 'Türk, Kürt, Arap, Çerkez' diye devam eden ünlü repliğine Süryanileri de katmalı. Bu çok önemlidir. Bu olmadan biz meşrulaşamıyoruz. Eskiden bir Süryani bir de Ermeni Mahallesi vardı ancak şu an kalmadı. Kiliseyi deprem tehdidinden korumak için restore ettik. Vatandaşlık ilkesi, hemşerilik ilkesi çok önemlidir. Bu çerçevede birlikte yaşama kültürünü konuşuyoruz. Süryaniler de normal bir Müslüman vatandaşın sahip olduğu haklara sahip olmalıdır. Kimle muhatap olsak, konuşsak Hak ve Adalet‘ten bahsediyor. Ama bu hep söylemde kalıyor. Pratikte hep ayrımcılığa tabi tutuluyor, ötekileştiriliyoruz. Demokratik açılımı bir iradeye göndermeliyiz. O da halkın iradesi olmalıdır.”

Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Başkanı Murat Demirkol ise, vakıf olarak böyle bir buluşmaya vesile oldukları ve Adıyaman'da uzun yıllardır mukimi olan Süryani hemşerileri misafir etmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirip şunları söyledi: "Son yıllarda Türkiye’de özellikle temel hak ve özgürlükler noktasında, eksiklikleriyle beraber bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Farklı inanç ve kimlikteki insanlara yönelik yaklaşımda da bir bakış değişikliği var; anadil sorunu çözümünde atılan adımlarda olduğu gibi. Üniversitelerde bölümler açılıyor. Devlet yetkilileri azınlık cemaatlerini ziyaret ediyor, bir diyalog başladı. Bütün bunlar bize bir ümit veriyor. İşte bu bağlamda Vakfımız Adıyaman Şubesince organize edilen “Çok kültürlülük ve hoşgörü” buluşmaları ile; çağımız insanının özlediği kardeşlik anlayışının, kardeşlik hukuku ve kardeşlik ahlakının bütün yönleriyle işlenmesi, günümüz hayat tarzının birbirimize karşı kardeşlik duygularımızı zayıflatan yönlerinin, kardeşlik hukukunun dünya ve ahreti ilgilendiren boyutlarını gündeme getirerek ilimiz özelinde var olan değerlerimizden hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma ruhunun daha da güçlenip ülke çapında da geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Sevgi, barış ve hoşgörünün simgesi ilimizin; bu günlere gelmesinde istinasız her ferdin emeği ve alın teri vardır. Bu nimetlerin bizlere sağladığı imkânlar ve yüzyıllardır sevgi, barış ve hoşgörü ile oluşturduğumuz kardeşlik ikliminin farkında olmalı, kimsenin tavsiye ve telkinine ihtiyaç duymaksızın oluşturduğumuz bu farklı zenginliğin daha da güçlenmesi için elbirliği ile gayret göstermeliyiz.” KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER