ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 09:21

Adilyede tedirginlik yaratan inceleme!

Adilyede tedirginlik yaratan inceleme!

Bakanlık mahkemelere müfettiş göndererek, kaldırılan Özel Yetkili Mahkemeler'in verdiği dinleme kararlarını incelemeye aldı.


Adliyelerde TMK Mahkeme hâkimlerinin odalarına konuşlanan müfettişler on binlerce dinlemeyi mercek altına aldı. 17 Aralık operasyonu sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'Selam Örgütü' adı altında aralarında Başbakan Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, çok sayıda bakan ile milletvekillinin illegal olarak dinlendiği ortaya çıkmıştı. Yaşanan telekulak skandalının ardından Adalet Bakanlığı harekete geçti.

ADLİYELERDE MÜFETTİŞ

Bakanlık, Türkiye'de dinleme kararı veren tüm adliyelere müfettiş göndererek işe başladı. Sabah'ın haberine göre; Kapatılmasına karar verilen TMK ile görevli mahkemelerin Cumhuriyet Başsavcılıklarına teslim ettikleri yüzlerce dosyada alınan yüzbinlerce dinleme kararı incelemeye alındı. Tespit edilecek usulsüzlükler hakkında gereken işlemlerin yapılacağı öğrenilirken adliyelerde büyük bir tedirginlik başladı. Adliyelerde TMK katlarına yerleşen müfettişler bu güne kadar alınan tüm dinleme kayıtları dosyalarını odalarına istedi. MİT, Emniyet ve Jandarma tarafından alınan dinleme listeleri bir bir kontrol edilirken rumuz ve gerçek isimlerle yapılan dinlemelerin de incelenmeye başlandığı öğrenildi. Savcıların yaptıkları dinlemelerle ilgili bu güne kadar herhangi bir yasal işlem başlatılıp başlatılmadığı, dinlemelerin hangi birimler tarafından yapıldığı ve dosyalarda hangi bilgilere yer verildiği de araştırılıyor. Özellikle direkt ve dolaylı dinlemelerin isim listeleri ve numaraları çıkarılacak, illegal yapılan dinlemeler açıklığa kavuşacak.

ADLİYELERDE TEDİRGİNLİK

Bu güne kadar yapılan dinlemeler üzerinde herhangi bir inceleme yapılmazken müfettişlerin adliyelere gelmesi savcılar üzerinde büyük bir tedirginliğe neden oldu. İncelemenin aylarca sürebileceği öğrenildi 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER