ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:28

ADD'liler tepki eyleminde ‘Andımız’ı kağıttan okudu


‘Andımız’ın kaldırılması ve başörtülü vekillerin TBMM’ye girmesine tepki için eylem yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bursa Şubesi üyeleri ‘Andımız’ı kağıttan okudu.

Osmangazi Fomara Meydanı'nda toplanan ADD ve Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği üyeleri ‘Andımız’ın kaldırılması ve başörtülü vekillerin Meclis’e girmesini protesto etti.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un üzerinde ‘onurumuzdur’ yazılı büyük bir fotoğrafı ve Silivri’de tutuklu bazı askerlerin fotoğraflarının bulunduğu eylemde hükümet aleyhine yazılan dövizler dikkat çekti.

‘Andımız’ın ilkokullarda kaldırılmasına tepki gösteren ADD Bursa Şube Başkan Yardımcısı İdris Kalender, “Yani artık bizim bebelerimiz, çocuklarımız, torunlarımız, artık Türküm diyemeyecekler, doğruyum diyemeyecekler, çalışkanım diyemeyecekler, ne mutlu Türküm diyene diyemeyecekler.” ifadesini kullandı.

Ardından alanda bulunanları hep birlikte ‘Andımız’ı okumaya davet eden Kalender, elindeki kağıttan okuyarak tekrar edilmesini istedi. İdris Kalender, herkesin şaşkın bakışları altında elinde ki kağıttan ‘Andımız’ı okudu.

'BAŞÖRTÜSÜNE HAYIR'

ADD’li İdris Kalender’in andımızı kağıttan okutmasının ardından basın açıklaması yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Bursa Şube Başkanı Sultan Yurdunal ise, başörtülü vekillerin Meclis’e girmelerini eleştirerek, şunları söyledi: “Cumhuriyetin 90. Yılını görkemli etkinliklerle kutlayışımızın hemen ertesinde, AKP’li kimi kadın milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'na türbanla gireceklerini açıkladılar. Bu açıklama halkın yükselen mücadelesine gölge düşürmek isteyen ve devrimci Cumhuriyetle hesaplaşmayı temel amaç olarak gören iktidarın bir oyunudur.”

Basın açıklamasının ardından “Cumhuriyet değil, AKP yıkılacak’, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz.” gibi sloganlar atan grup ardından sessizce dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER