ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:26

ADD'liler İstiklâl Marşı okunmayınca ve Kürtçe konuluşunca törenden ayrıldı

ADDliler İstiklâl Marşı okunmayınca ve Kürtçe konuluşunca törenden ayrıldı


Manisa’da ilk defa kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, saygı duruşundan sonra İstiklâl Marşı okunmayınca krize dönüştü. Duruma tepki gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri tören alanından ayrıldı. Kutlamalara katılım da çok olmadı.

Manisa Emek ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen kutlamada önce siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, Manisa Öğretmenevi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yaptı. Yürüyüşe katılanlar, davul zurna eşliğinde halay çekti. Korteje CHP Milletvekili Özgür Özel de katıldı. Grup, Belediye Nikah Salonu önünden, yoğun güvenlik önlemleri altında Cumhuriyet Meydanı'na alındı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve 1 Mayıs Marşı söylendi. ADD Manisa Şubesi üyeleri, İstiklâl Marşı okunmadı diye programı protesto etti. Ardından temsilciler, konuşma yapmak için platforma çıktı. BDP Manisa İl Başkanı Kerem Taylan Kürtçe konuşmaya başlayınca ADD Şube Başkanı Nilüfer Özkan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Engin Uzun platformu terk etti. İlk olarak ADD üyeleri sloganlar atarak miting alanından uzaklaştı, daha sonra da CHP'liler ayrıldı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Milletvekili Özel, "1 Mayıs’ta bütün emekçilerin birleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun içine parti farkı, mezhep farkı girmemesi lazım. Her renk, kendisini bu meydanda temsil ediliyor görmesi lazım. Türkiye’deki bütün emekçilerin tek düşmanı vardır, o da emperyalistlerin kölesi olmuş AK Parti'dir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER