ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:26

Adanalılar orucu ‘kar’ ile açıyor


Adana’da hava sıcaklığı bunaltıyor. Serinlemek için birbirinden ilginç ve farklı yöntemler seçen vatandaşlar da orucunu Torosların zirvelerinden getirilen ‘kar’ ile açıyor. Kentin farklı noktalarında kalıbı 1 TL’den satışa sunulan kar için vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturuyor.

Hava sıcaklığının zaman zaman 45 dereceye kadar ulaştığı kentte vatandaşlar, sıcak ve güneşli havaya rağmen Ramazan ayında oruç tutmaya devam ediyor. İftar vakti yaklaştıkça çarşı pazarda hareketlilik dikkat çekiyor. Tellidere Caddesi’nin farklı noktalarında kamyon ve kamyonetlerin kasasına yüklenen, Toroslardan getirilen kar yoğun ilgi görüyor. Kalıbı 1 TL’den satışa sunulan kar ile orucunu açmak isteyen vatandaşlar, söz konusu satış noktalarında uzun kuyruklar oluşturuyor. Vatandaşlar satın aldıkları kar ile orucunu açarken, karı aynı zamanda da Adana’ya özgü yöresel bir tatlı olan ‘bici bici’ yapımında da kullanıyor. Pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten oluşan tatlının üzerine rendelenmiş buz yerine kar kullanan vatandaşlar, bir yandan serinlerken, diğer yandan da sıvı ihtiyacını karşılıyor.

Yaklaşık 10 yıldan bu yana yaz döneminde kar satarak geçimini sağladığını anlatan 38 yaşındaki Yüksel Polat, Torosların farklı noktalarından kamyonetinin kasasına yüklediği karları, satışa sunduğunu anlattı. Haftada ortalama 3 ton kar sattığını belirten Polat, özellikle iftar vakti yoğun ilgi nedeniyle kar kesip yetiştiremediğini söylüyor. Adana’nın diğer illere nazaran daha sıcak olduğunu belirten vatandaşlar, “Karı alıp şeker ve pekmezle karıştırıp yiyoruz. Özellikle şeker katıp yediğimiz zaman çok serinliyoruz. Hava çok sıcak. Adeta yanıyoruz. Bu havada kar yemezsen yaşayamazsın. Hararetimizi ancak kar ile atıyoruz.” ifadelerini kullanıyor
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER