ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 19:01

Adanalı STK’lar ‘savaş istemiyoruz’ çağrısı yaptı


ABD’nin Suriye’ye olası bir müdahalesine karşı çıkan Adanalı STK’lar, Atatürk Parkı’nda protesto gösterisi düzenledi.

Kimyasal saldırılarla gündeme gelen ve son olarak askeri müdahale sinyallerinin verildiği Suriye’de savaş çıkmasını istemeyen, aralarında DİSK, KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası, İHD, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Adana Alevi Derneği ve ÖDP’nin bulunduğu Sivil Toplum Kuruluşları (STK), protesto yürüyüşü düzenledi. Ellerinde ‘Suriye’de savaş istemiyoruz’, ‘Emperyalizm düşman, halklar kardeştir’, ‘Umut barışta, Gezi ruhu savaşa karşı sokakta’ yazılı dövizleri taşıyan göstericiler, 5 Ocak Meydanı’ndan Atatürk Parkı’na yürüdü. Yürüyüşe, çevredeki vatandaşlar da destek verdi. Sloganlar eşliğinde parka yürüyen göstericiler, bayrak ve flamalarla Orta Doğu’da savaş istemediklerini belirtti. Gezi olayları sırasında çok sık gündeme gelen Atatürk Parkı’nda yapılan protestoda Çevik Kuvvet’in güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Türkiye ve Suriye’de yaşayan insanların kardeş olduklarına değinen İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı Şahin Kılıç, “Orta Doğu, Arap ve Kürt coğrafyası, iktidarda olan ve iktidarı ele geçirmek isteyen zalimlerin saldırılarıyla sarsılıyor ve bütün bir insanlık kurban ediliyor. Suriye'de ve Mısır'da iktidarda kalmak ya da iktidarı almak üzere her türlü canilik yapılıyor.” dedi.

İncirlik Hava Üssü’nün kapatılmasını isteyen Kılıç, “Orta Doğu’daki ABD, NATO, Rusya ve benzeri kaynaklı tüm askeri üs ve tesisler başta İncirlik olmak üzere kapatılmalıdır. Orta Doğu silahsız, nükleersiz, kimyasalsız, barış içinde kardeşçe bir arada yaşadığımız bir bölge olmalıdır.” diye konuştu. Türkiye’nin savaşa sürüklendiğini öne süren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Eşitlik, özgürlük, adalet, eşit yurttaşlık. toplumsal barış isteyen her kesimin hiç sorgulamaksızın bir araya gelmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER