ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 13:47

"Adana’daki planların hızlı değişimi çok yanlış"


Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Adana Şube Başkanı Ulaş Çetinkaya, kentlerin sadece insanların bir arada yaşadığı fiziksel mekânlar olmadığını söyledi.

Ramazanoğlu Konağı’nda gerçekleşen Cumartesi Konferansları'nın bu haftaki konuğu ŞPO Şube Başkanı Ulaş Çetinkaya oldu. 'Kentleşme ve Adana' konulu sunum gerçekleştiren Çetinkaya, Ramazanoğlu Konağı'nı kültür ve turizme kazandıran Yrd. Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu'na teşekkür etti.

Adana'da kentleşmenin sağlıklı ilerlemediğini söyleyen Ulaş Çetinkaya, "Bu kadar çok plan değişikliği olmaz." dedi. Çetinkaya, Adana'nın tarım kenti olarak tanınmasına rağmen daha küçük alanlara sahip kentlerin daha fazla tarımdan gelir elde ettiğini vurguladı.
Verimli tarım arazilerinin yapılaşmaya açılmasına karşı olduklarını belirten Çetinkaya, "Defalarca söylememize rağmen Adana'da kent bilgi sistemi oluşturulmadı. Bazı ilçe belediyeleri uygulamaya geçtiklerini belirtiyor ancak kamuoyuna açıklandığı için bir önemi olmadığını düşünüyoruz." diye konuştu.

Kent kültürü denildiğinde batı ülkelerinin kentlerinde olduğu gibi kentleşmenin öncüsü olan, sanayileşmenin ürettiği kültürden de bahsedilebileceğini vurgulayan Çetinkaya, her kentin kendine özgü yönleri ya da ayırıcı vasıflarının o kente belirli bir kimlik kazandırdığını söyledi.

Geçmişten günümüze Adana'da süregelen kent planlarına değinen Çetinkaya, "Adana'da iklim şartlarına uygun imar planları yapılmıyor." şeklinde konuştu.

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi Anabilim Dalı Başkanı ve Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu ise sunumu için Ulaş Çetinkaya’ya teşekkür etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER