ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 12:48

Adana'daki gazeteciler emniyet önüne kalem bıraktı

Adanadaki gazeteciler emniyet önüne kalem bıraktı


Adana’daki medya mensupları, gazetecilerin emniyet binalarına alınmamasını protesto etti. Çukurova Gazeteciler (ÇGC) üyeleri, Adana Emniyet Müdürlüğü’nün kapısına kalemlerini bıraktı.

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı eylemde açıklama yapan ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, gazetecilere yönelik yasakçı uygulamalara bir yenisinin daha eklendiğini söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile Türkiye genelinde 22 Aralık 2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının emniyet müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacaklarının duyurulduğunu hatırlatan Esendemir, genelgede ayrıca gazetecilerin bazı emniyet hizmet binalarında yer alan basın odalarına giriş kartlarını iade etmelerinin istendiğini belirtti. Demokrasilerde ‘sen buraya giremezsin, bunu yazamasın’ gibi dayatmaların olmadığını dile getiren Esendemir, “Gazeteciler toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi görür. Bu nedenle sade vatandaştan farklı olarak birçok kurum ve kuruluşa girebilir. Bizim talebimiz toplumun bilgi edinme hakkı içindir.” dedi.

Ülke gündeminin ‘hırsızlık, yolsuzluk’ gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelgenin son derece manidar olduğunun altını çizen Cafer Esendemir, “Yayımlanan genelge ile kamunun haber alma hakkının engelleniyor olmasını ne yazık ki tek kelime ile nitelendirebiliyoruz: Sansür. Bu karar sansürdür, basın özgürlüğüne açık bir müdahaledir, darbedir. Türk basını 12 Eylül darbesi döneminde bile böylesine bir uygulamaya, dayatmaya maruz kalmamıştır.” diye konuştu.

Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacının olduğuna işaret eden Esendemir, hiçbir yönetimin halkın bilgisinden gerçekleri uzun süre saklayamayacağını anlattı. Esendemir, şöyle devam etti: Her gerçeğin gün ışığına çıkmaya mahkumdur. Bizler dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de halkın haber alma hakkı için yazmaya, gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz. Sansüre asla boyun eğmeyeceğiz. Basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere asla göz yummayacağız! Emniyet Müdürlükleri’nin kapılarının meslektaşlarımıza kapatılmasını, gazetecilerin ve dolayısıyla halkımızın sağlıklı bilgiye erişiminin ortadan kaldırılmasını şiddetle kınıyoruz.”

Gazetecilerin bilgiye erişim hakkının gasp edilmesi nedeniyle avukatları aracılığıyla genelgenin iptali için dava açacaklarını duyuran Esendemir, “Bu gün kalemlerimizi bırakıyor olmamız, bir yenilginin ifadesi değil, sansüre karşı oluşan tepkimizin göstergesidir.” ifadelerini kullandı.


KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER