ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 13:34

Adana'da süt üretimi yüzde 50 arttı

Adanada süt üretimi yüzde 50 arttı


Vali Hüseyin Avni Coş, Adana’da büyükbaş hayvan sayısının bir önceki yıla göre yüzde 26, küçükbaşın isen yüzde 44, süt üretiminin ise yaklaşık yüzde 50 arttığını söyledi.

Hayvancılığın 2012 yılında büyük gelişme gösterdiğini belirten Vali Coş, 2012 yılında büyükbaş hayvan sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 26 artarak 282 bin 276’ya, küçükbaşta ise yüzde 44 artarak 658 bin 532’ye ulaştığını aktardı. Vali Coş, bu artışa paralel olarak toplam süt üretiminin de önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 oranında artarak 335 bin 809 tona yükseldiğini dile getirdi.

Vali Coş, bu gelişmede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uyguladığı hayvancılık politikalarının etkili olduğunu belirterek, “2002 yılında Adana’da hayvancılığa yapılan destek 201 bin 585 TL iken, bu rakam 2012 yılında 29 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bakanlığımız bir taraftan münferit aile işletmelerini desteklerken, diğer yandan kooperatifçiliğe de önem vermektedir. Son 10 yıl içerisinde 24 kooperatifimize hayvancılık projesi için gerekli kredi imkânı sunularak, bu projeler hayata geçirilmiştir.” dedi.

ADANA'YI ORTADOĞU'NUN TARIMSAL ÜSSÜ YAPACAĞIZ
En son Temmuz ayında Kozan ilçesi Zerdali Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne 3 milyon 323 bin 998 TL destek sağlandığını ifade eden Vali Hüseyin Avni Coş, 300 başlık Damızlık Büyükbaş Hayvancılık Projesi’nin hayata geçirildiğini aktardı. Vali Coş, “Proje kapsamında 300 adet damızlık gebe düvenin yanı sıra, 720 baş kapasiteli ahır, işletme binası, süt sağım ünitesi, soğutmalı süt tankı, yem depoları, silaj ve gübre çukuru gibi yatırımlar gerçekleştirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Vali Coş, tarım ve hayvancılığın gelişmesine büyük önem verdiklerini belirterek, “Tarım kuruluşları başta olmak üzere, ziraat odaları, üretici birlikleri ve ilgili tüm taraflarla ortak hareket etmeliyiz. Bir taraftan gıda sektörünün iyileşmesi yönünde çabalarımız sürerken, diğer taraftan hayvancılık sektörünün bitkisel üretimle entegre bir şekilde gelişmesi yönündeki çalışmalarımız devem etmektedir. Bu çalışmalarla Adana’yı Ortadoğu’nun tarımsal üssü haline getireceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER