ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:18

Adana’da Kanuni Üniversitesi heyecanı


Türkiye'de 5 yeni üniversitenin kurulmasıyla ilgili tasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı. Yeni kurulacak üniversiteler arasında Adana Kanuni Üniversitesi yer alıyor. Kararın geçmesiyle ilk vakıf üniversitesine kavuşacak olan Adana'da büyük heyecan yaşandı. Çukurova Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından çalışmaları sürdürülen Kanuni Üniversitesi'nin Genel Sekreteri Hüseyin İkinci, karardan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi. İkinci, yasaya göre üniversitenin iktisadi ve idari bilimler fakültesi, mühendislik ve beşeri bilimler fakültesi ile sosyal bilimler ve fen bilimleri enstitüsünden oluşacağını belirtti. İlk öğrencilerini 2014-2015 öğretim yılında almayı hedeflediklerini vurgulayan genel sekreter, “Üniversitemiz misyon olarak; liderlik vasıflarıyla donanmış, girişimci ve eleştirel düşünebilen, her konuda çağdaşlarıyla eşdeğer, yenilikçi, rekabetçi düşünce özgürlüğüne önem veren mezunlar yetiştirmeyi hedefliyor. Ana vizyonumuz ise düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlüğünü geliştirmek, her düzeyde her türlü ayrımcılığa karşı olma anlayışının yaygınlaşmasını sağlamak.” diye konuştu.


KANUNİ ÜNİVERSİTESİ BÖLGEYE BÜYÜK ZENGİNLİK KATACAK

AK Parti Adana Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar: Adana’daki ilk vakıf üniversitesi olması hasebiyle hayırlı olsun. İnşallah, güzel hayırlı hizmetler de yapar. Kurucularını, mütevellisini, yetkililerini tanıyorum. Adana için güzel işler yapmış arkadaşlar. Adana’nın geleceğiyle ilgili güzel düşünceleri olan arkadaşlar. İnşallah üniversite de aynen öyle olur. Adana’da iki tane devlet üniversitemiz var. Çukurova Üniversite tıp ve ziraat ile öne çıkmış, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ise daha çok fen bilimleri ve teknik alanda öne çıkmış bir üniversite. Kanuni Üniversitesi de sosyal bilimler alanında öne çıkacak bir üniversite. Dolayısıyla güzel bir tamamlama oldu. İnşallah iyi bir başlangıç olur. 2014-15 yılından itibaren öğrenci alacaklarını biliyorum. İnşallah Adana üniversite camiasına yeni bir soluk olarak hizmete girecek, hayırlı olsun diliyorum. Hayırlı, güzel hizmetler yapmasına bizler de destek olacağız. Her yönüyle, her aşamasının destekçisiyiz.

BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak: Adana ve Türkiye’de yeni üniversiteler kurulmasını olumlu buluyoruz. Doğru bir yaklaşımdır. Oralar, üniversiteler bilim yuvalarıdır. Bu anlamda yeni kurulan üniversitelerin özellikle Adana’da kurulan üniversitenin insanlarımıza, halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Vakıf üniversitelerin yandaş bilim adamlarına imkân sağlama gibi sözler var ama ben buna katılmıyorum. Oralar bilim yuvalarıdır ama özerk olmaları önemlidir.

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk: Adana’nın ilk özel vakıf üniversitesi Kanuni Üniversitesi’nin kurulmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda kabul edilmesinden son derece mutluyuz. Seyhan Belediyesi olarak Kanuni Üniversitesi'ne kurulması sürecinde verdiğimiz desteği bundan sonraki süreçte de sürdüreceğiz. Gerek Kanunu Üniversitesi gerekse yeni kurulacak eğitim tesisleriyle ilgili her türlü yardıma hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Yeni üniversitemiz Adanamıza hayırlı uğurlu olsun.

Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan: Bilinçli, sağlıklı nesiller ancak herkesin iyi bir eğitim almasıyla mümkün olabilecektir. Vakıf üniversitesinin kuruluşunun onaylanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Biz de bu konuda üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Devletin yapamadığını yapanları kutluyor, Adanamıza bu üniversitenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan: Adana’nın ilk Vakıf Üniversitesi olan ’Kanuni Üniversitesi’nin kuruluşunun yasalaşmasını büyük sevinçle öğrendim. İçimizi ısıtan, geleceğe daha güvenle bakmamıza yol açan bu haberi daha doğrusu müjdeyi uzun zamandır beklemekteydik. Dünyada Muhteşem Süleyman olarak bilinen çok önemli bir devlet adamının ismini taşıması da oldukça isabetli olmuş. Üniversiteler şehirlerin en önemli kimlik ve kişilik oluşum öğelerindendir. Bir şehrin en önemli ekonomik ve maddi imarı Üniversiteleri ile şekillenir. Adana’mız daha fazlasını hak ediyor aslında ama bir yerden başlamak gerekiyordu. Kanuni Üniversitesi; adını aldığı şahıstan ilhamla inşallah ilimize, bölgemize fevkalade önemli kazançlar sağlayacaktır. Marka şehirlerarasına girmenin ilk koşulu iyi üniversitelere sahip olmaktır. Üniversiteler şehirlerin kültürüne, ekonomisine ve sosyal hayatına direk etki eden bilgi ve bilim yuvalarıdır. Üniversiteler bulundukları şehirlerin ‘’öncü lokomotifi’’ olduğu kadar ülkenin de ‘’değer yüklü’’katarlarıdır. Bu üniversiteyi şehrimize kazandıran ve bunda emeği olan herkesi en kalbi duygularımla selamlıyor hadsiz teşekkürlerimi sunuyorum. Kanuni Üniversitesinin Adana’nın ve Çukurova’nın yükselen değeri, kıymetli markası ve parlayan yıldızı olması temennisinde bulunuyorum. Hepimize hayırlı olsun.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe: Şehrimize bir vakıf üniversitesinin kurulması çok önemli. Adana eğitim hayatını önemli katkılar sağlayacaktır. Eğitimli insanlara ihtiyaç giderek artıyor. Kurulan Kanuni Üniversitesi bu yöndeki açığı kapatacağını düşünüyorum. Hem Adana hem de ülkemiz adını çok önemli hizmetler yapacağına inandığım üniversitemizin hayırlı olmasını diliyorum.

Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci: Adana’da kurulacak ilk özel vakıf üniversitenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yasalaşmasını büyük memnuniyetle karşılıyoruz. Yeni üniversitemiz, üniversite eğitimine ayrı renk ve kalite getirecektir. Özellikle bilimsel eğitimin yanı sıra milli ve manevi yönü yüksek, ülkemizin bayrağına, birliğine ve beraberliğine hizmet edecek neslin üniversite eğitimi almasına katkı koymasını arzu ediyoruz. Millet ile bütünleşmiş, kentin maddi ve manevi kalkınmasına öncülük edecek bir üniversitenin Adana’da önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum. Kanuni Üniversitesi Adana’da üniversite eğitiminde seviyeyi yukarı taşıyacaktır. Canı gönülden tebrik ediyorum.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER