ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 17:21

Adana’da Berkin Elvan için eylem yapıldı


Gezi Parkı eylemleri sırasında başından gaz kapsülü ile yaralanıp, tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra yaşamını kaybeden Berkin Elvan (15) için Adana’da eylem düzenlendi.

İnönü Parkı’nda Alevi Platformu, bazı sendika ve odaların ortaklaşa gerçekleştirdikleri basın açıklamasında AKP’ye tepki gösterildi. Kurumlar adına açıklamayı yapan Murtaza Moroğlu, AKP’nin iliklerine kadar pisliğe battığını iddia etti. AKP hükümetinin derhal istifa etmesini isteyen Moroğlu, “Günah işleme özgürlüğünü, hırsızlığı, yolsuzluğu, ahlaksızlığı kendine şiar edinen AKP hükümeti derhal istifa etmelidir.” diye konuştu. Moroğlu, Berkin Elvan’nın sorumlularının bulunup etkili, tarafsız ve bağımsız mahkemelerde yargılanmasını istedi.
Hakların Demokratik Partisi (HDP) de aynı yerde Berkin Elvan için basın açıklaması yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Gülseren Turan, buradaki konuşmasında: “Gencecik canları ailesinden, arkadaşlarından, toplumdan çekip alanları; o gaz fişeğini ateşleyenleri, o emirleri verenleri telin etmeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) öğrencileri de Berkin için yürüyüş düzenledi. ÇÜ Balcalı Kampüsü’nde toplanan öğrenciler, ellerindeki ekmek ve Elvan’nın fotoğraflarıyla yürüdü. Öğrenciler, alkış ve ıslıklarla hükümet aleyhine sloganlar attı. Yolda bir süre oturma eylemi yaparak, trafiği kısmen engelleyen öğrenciler daha sonra dağıldı. Tüm eylemler için polis yoğun güvenlik tedbirleri aldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER