ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 18:06

Adana ile Houston partner şehir olacak


 Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’ni (AGİD) ziyaret eden Teksas Türk Amerikan Ticaret Odası Başkanı Tarık Celil, Houston ile Adana’nın partner şehir olması için çalıştıklarını söyledi.

        Teksas Türk Amerikan Ticaret Odası Başkanı Tarık Celil, AGİD Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelerek, Teksas ve özelde Houston’daki yatırım imkanları hakkında bilgiler verdi. Houston’da dünyanın en büyük 49 sağlık merkezinin bulunduğunu kaydeden Celil, “Houston’daki hastanelerde yaklaşık 100 bin çalışan ile 7 milyon hasta tedavi ediliyor. Bu açıdan da Adana’da sağlıkla ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. Adana ile Houston’u partner şehir yapacağız. Bunun için buradayım. Sağlıkla ilgili çok şey yapabiliriz.” dedi.

        Türkiye ile Amerika arasındaki ticaret rakamları hakkında da bilgiler veren Tarık Celil, “Türkiye-Amerika ticareti 2011 rakamları itibariyle 19.5 milyar dolar. Bunun yaklaşık 5.5 milyar doları sadece Teksas’tan, 3.6 milyar doları ise Houston’tan gerçekleşti. Bu bir şehir olarak çok önemli rakam.” dedi. Houston’ın Türkiye’nin gündemine 1980’li yıllarda, rahmetli Turgut Özal’ın oraya gitmesiyle girdiğini söyleyen Tarık Celil, “1985-86 yıllarında Newyork’tan sonra kurulan 3. başkonsolosluğumuz Houston’da. Şu an başkonsolosluğun dışında 4 tane de konsolosluk var. Bizim Ticaret Odamız 2005 yılında kuruldu. Geçen 7 yıl da 2 bin 500’ün üzerinde Türk işadamı sadece o bölgeye gelmiş.” diye konuştu.

        Houston’ın dünyanın enerji merkezi olduğunu kaydeden Celil, petrol ve buna bağlı doğalgaz bakımından dünyanın en büyük rafinerilerinin burada olduğunu söyledi. Dünyanın bütün petrol ve doğalgazının Houston’a aktığını kaydeden Tarık Celil, “Bu noktada dünyanın merkezi konumunda. Türkiye’nin de 3.6 milyar dolarlık ticaret kaleminin bir milyar dolarını enerji oluşturuyor. Rüzgar enerjisinde de Teksas eyaleti ABD’de bir numara. Şu an yaklaşık 12 bin megabaytlık bir enerji üretiliyor. Türkiye’nin 2012 itibariyle rüzgardan enerji üretimi ise 3 bin megabayt civarlarına ulaştı. Bir ülke ile bir şehiri kıyasladığınız zaman fark ortaya çıkıyor.” dedi.

        Ticari anlamda ABD’nin tek başına ele alınmaması gerektiğini de söyleyen Celil, “ABD’deki 51 eyaleti de ayrı ayrı düşünüp ona göre ticari politikamızı belirlememiz gerekir. Amerika, eyaletlerden oluşmuş ülkeler topluluğu gibidir. Her eyaletin senatosu, ekonomisi, meclisi farklı. Bunlar kendi iç politikalarında tamamen bağımsızdır. Teksas, şu anda gelir vergisi almayan tek eyalettir. Bu, yatırımcı için büyük bir avantajdır.” ifadesini kullandı.

        Daha sonra, AGİD Başkanı Seyfettin Alpat, Türk Amerikan Ticaret Odası Başkanı Tarık Celil’e günün anısına plaket hediye etti. Celil ise Alpat’a Türk-Amerikan dostluğunu simgeleyen rozet taktı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER