ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 12:03

Adana Houston ile partner şehir oldu


Adana ile ABD'nin Texas eyaleti Houston şehri arasında bir süreden bu yana devam den görüşmeler, partnerlik anlaşması ile sonuçlandı. Houston Belediyesi'ndeki törende imzalar Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile Houston Belediye Başkan Yardımcısı Edward Gonzalez tarafından atıldı.

Texas'ta yasa gereği toplum adına yapılacak bu tür anlaşmalar için meclis üyelerinin ve halkın ikna edilmesi gerekiyor. Bu nedenle Adana'dan gelen heyet ilk gün Houston Meclisi üyelerini Adana hakkında bilgilendirdi. Meclis başkanı ve üyeler tarafından sorular soruldu, Adana adına Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından cevaplandırıldı. Bu bilgilendirme, televizyonlar aracılığı ile de naklen verildi. İlk bilgilendirmenin üzerinden dört gün geçtikten sonra da herhangi bir itirazın gelmemesi üzerine kardeşlik anlaşması yapılmasına karar verildi. Houston Belediye binasında düzenlenen imza töreninde kısa bir konuşma yapan Houston Belediye Başkan Yardımcısı Edward Gonzalez, bu anlaşmadan her iki kentin yarar temin etmesi temennisinde bulundu. Türkiye'den bir şehirle partnerlik anlaşması yapmaktan mutlu olduklarını ifade eden Gonzalez, karşılıklı ilişkilerin bundan sonra hızlı bir gelişim göstereceğine inandığını söyledi. Daha sonra söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana Houston arasında pek çok ortak nokta bulunduğunu hatırlatarak, bu benzerliklerin de işbirliği yapılabilecek alanların varlığına işaret ettiğini söyledi. Gerek sağlık potansiyelleri, gerekse enerji konusundaki ortak sektörlerde karşılıklı yatırım ve ticaret yapma ihtimalinin güçlendiğini kaydeden Aldırmaz, bu fırsatları değerlendirmek istediklerini söyledi. 60 yılı aşkın bir süredir Adana'da faaliyet gösteren İncirlik Hava Üssü'nden dolayı Amerkalılarla hep beraber yaşadıklarını ve sıkı dostlukların oluştuğunu vurgulayan Aldırmaz, bu birlikteliğin imzalanan anlaşma ile çok daha gelişeceğini kaydetti.

İmza töreninde konuşan Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci ise İncirlik'ten dolayı Amerkalılarla dostluğun ötesinde akrabalıkların oluştuğuna işaret etti. ABD'ye hem gelin verdiklerini hem de aldıklarını ifade eden Zenbilci, bu ilişkilerin ticaretle daha da kalıcı hale geleceğine inandığını söyledi.

Texas Türk Amerikan Ticaret Odası Başkanı Tarık Çelik de böyle bir anlaşmanın her iki ülkeye sağlayacağı faydadan söz etti. Çelik, bir STK olarak bu protokolden çok mutlu ve de umutlu olduklarını, Adanalı iş adamlarına yardımcı olmayı görev bildiklerini söyledi.

Houston Başkonsolosu Cemalettin Aydın da son bir haftada çok öenmli gelişmelerin üst üste yaşandığını ifade etti. THY'nin Houston'a direkt sefer başlatması, Houston Türk Filmleri Festivali ve şimdi de Adana ile partnerlik anlaşmasının imzalanması. Bütün bunların Türkiye adına çok sevindirici olduğunu kaydetti. İmzaların atılmasının ardından karşılıklı hediyeler takdim edildi ve fotoğraf çekimi yapıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER