ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 16:44

Adalet Bakanı Ergin, Reyhanlı'da

Adalet Bakanı Ergin, Reyhanlıda


Adalet Bakanı Sadullah Ergin Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

TSO’da Başkan Necmettin Zaroğlu, 11 Mayıs patlamasında devletin sıcak yüzünü gösterdiğini söyledi. Devletin olayın akabinde süratle yaraları sarmaya çalıştığını ve zarar gören insanların hesabına paralarının yatırıldığını belirten Zaroğlu, "Elbette yapılan maddi yardımlar kaybedilen vatandaşlarımızı geri getirmez ama yaraların sarılması noktasında bölge halkı için önemlidir. İlçeyi provokasyonla karıştırmayı hedef alanlar çok uğraştı. Ancak, bizde bölge halkı olarak istismara izin vermedik, devletimizin milletimizin yanında yer aldık. Temennimiz böyle acıları bir daha yaşamayız." dedi.

Esnafın sıkıntılarından söz ederek, KOSGEB tarafından sağlanan kredilerinin daha seri olmasını beklediklerini ifade eden Zaroğlu, ticari anlamda ilçede büyük iş kaybı olduğunu ve nakliye sektörünün büyük zarara uğradığını belirtti.

"REYHANLI ASALETİNİ GÖSTERMİŞTİR"

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Kaymakam Yusuf Güler, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ile Reyhanlı TSO’ya geçen Bakan Ergin, geçen mayıs ayında Reyhanlı’da yaşanan patlamadan söz ederek, ondan önce de Cilvegözü Sınır Kapısında üzücü olay yaşandığını söyledi. Bu arada ilçe merkezinin hedef alınarak herkesi, Türkiye’yi derinden üzen bir olay yaşandığını ifade eden Ergin, "İlçemiz için, ülkemiz için maalesef felaket niteliğinde bir olaydır. Ama Türkiye büyük bir ülke, milletimiz acı tecrübelerden süzülerek gelen büyük bir millettir. Acılarımızı paylaşarak, omuz omuza vererek, dayanışarak, gönlümüzü birbirimize açarak acıların atlatılmasında ve sindirilmesi noktasında örnek bir dayanışma sergilediniz Burada en büyük pay Reyhanlılarındır. Engin sağduyusu, göstermiş oldukları sabırlı tavırlarıydı. Bundan dolayı Reyhanlılı kardeşlerimizin tekraren teşekkür ederim. Reyhanlı asaletini göstermiştir." dedi.

Yaşananların herkesi derinden üzdüğünü, yaraladığını söyleyen Ergin, "Elbette kaybedilen canları bizim geri getirme imkanımız yoktur. Geride kalanların acılarını hafifletebilecek çalışmalar yapmak ve tekraren acı afet yaşamamak için tedbirleri geliştirmektir. Yapacağımız şey buydu. Bu noktada büyük adımlar atıldı ve atılmaya devam ediyor." diye konuştu.

"VATANDAŞIN VE ESNAFIN ÖNEMLİ SIKINTILARI OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

Reyhanlı'nın şu anda önemli ölçüde yaralarının sarılmış, toparlanmış durumda olduğunu söyleyen Ergin, şöyle devam etti: "Ancak gerek Cilvegözü’ nün kapalı olmasından dolayı gerek patlamanın ortaya koyduğu sıkıntılardan dolayı esnafın ve burada yaşayan insanların önemli sıkıntıları olduğunu biliyoruz. Bunların telafi edilmesi noktasında tedbirler alındı, devletin imkanları bölgeye aktarıldı, bu arada bunların işleyişinde prosedürden kaynaklı gecikmeler olabiliyor. Bunlar gün geçtikçe halledilebilecek şeylerdir. Meclisin tatile girmeden önce bu tür terör hadiseleri ile hayatlarını kaybeden insanlarımızın şehit sayılması, geride kalan yakınlarının istihdam edilmesi ve zararların tazmini gibi maddeler söz konusudur. Toplumun beklentilerini karşılayacak düzenlemeler yapıldı."

NAKLİYECİLERE ALTERNATİF GÜZERGAH ÇALIŞMASI

Sadece Türkiye’nin değil, bölgedeki gelişmelerin Hatay ve Reyhanlı’da nakliye sektörünü etkilediğini ifade eden Ergin, nakliye sektörünün yaklaşık 2 iki yıldır yaşadığı sıkıntıların RO-RO seferleriyle aşılmaya çalışılmakta olduğunu, süre iyi giderken Mısır’daki gelişmelerden dolayı sıkıntılar oluştuğunu belirterek Bakanlar kurulu toplantısında Süveyş kanalı geçişi üzerinde çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Bakan Ergin,daha sonra Reyhanlı Ticaret Borsası'nı ziyaret ederek Borsa Başkanı Bülent Karaca’ya 'hayırlı olsun' dileklerinde bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER