ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2017 Salı 15:13

Adalet Bakanı Bozdağ Yozgat'ta

Adalet Bakanı Bozdağ Yozgatta

Bozdağ : "Şimdi ilk defa Meclise de kendi seçimini yenileme kararı almak suretiyle cumhurbaşkanı seçimini de yenileme imkanı verdik. TBMM'nin bugün kendi seçimini yenileme kararı almak suretiyle de olsa cumhurbaşkanı seçimini yenileme hak ve yetkisi yok. İlk defa bu düzenleme Meclise bu yetkiyi veriyor, bu da parlamentoyu güçlendiriyor" "Eminim ki yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bütün imkanlarını zorlayarak sandığa gelecekler, demokratik seçim hakkını kullanacaklar ve halk oylamasında


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Şimdi ilk defa Meclise de kendi seçimini yenileme kararı almak suretiyle cumhurbaşkanı seçimini de yenileme imkanı verdik. TBMM'nin bugün kendi seçimini yenileme kararı almak suretiyle de olsa cumhurbaşkanı seçimini yenileme hak ve yetkisi yok. İlk defa bu düzenleme Meclise bu yetkiyi veriyor, bu da parlamentoyu güçlendiriyor." dedi.

Halk oylaması çalışmaları kapsamında Yozgat'a gelen Bozdağ, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nde cumhurbaşkanının meclisi fesih yetkisi olacak mı? Yeni düzenleme ne getiriyor? Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının ikinci dönem bitmeden meclisi feshederse 3. defa seçilebileceğini iddia ediyor?" sorusu üzerine, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun bir yandan büyük çarpıtmalar yaptığını, bir yandan da büyük yalanlar söylediğini iddia etti.

Anayasa'nın 116. maddesinin cumhurbaşkanına belli şartların varlığı halinde TBMM seçimlerini yenileme hakkı verdiğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:

"Nitekim, 7 Haziran seçimleri sonrası oluşan parlamento, Cumhurbaşkanımızın bu yetkiyi kullanması suretiyle seçime götürmüştür ve 1 Kasım'da da seçim yenilenmiştir. Yani bu ilk defa anayasada olan bir şey değil, anayasada hali hazırda mevcut olan bir şeydir. Ama Sayın Kılıçdaroğlu'nun Türk halkından sakladığı ilk defa anayasaya konan ve Meclisimizi yürütmeye karşı, cumhurbaşkanına karşı güçlü kılan iki tane düzenleme var. Birisi, cumhurbaşkanı mevcut anayasada olduğu gibi yine TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar verebilecektir ama bu taktirde kendi seçimini de yenileyecektir. 7 Haziran'da karar verdi kendi seçimini yeniledi mi yenilemedi mi? Yeni anayasa diyor ki cumhurbaşkanı yetkisini kullanabilir ama kendi seçimini de yenilemek zorundadır."

"Yeni seçilmiş bir cumhurbaşkanı bir daha seçilip seçilmeyeceği, aday olup olmayacağı belli olmayan bir dönemde 5 yıllığını yakıp meclis seçim kararını alabilir mi? Biz cumhurbaşkanı, seçimi yenilemesi halinde kendi seçimini de yenilemesinin zorunlu anayasal kuralı gereği olmasını getirmek suretiyle bu yetkinin ve hakkın keyfi kullanımını engellemek için bir düzen koyduk. Ve bu Meclisi güçlendirdi." diyen Bozdağ, şimdi ilk defa Meclise de kendi seçimini yenileme kararı almak suretiyle cumhurbaşkanı seçimini de yenileme imkanı verildiğini bildirdi.

Bakan Bozdağ, TBMM'nin bugün kendi seçimini yenileme kararı almak suretiyle de olsa cumhurbaşkanı seçimini yenileme hak ve yetkisinin olmadığına dikkati çekerek, ilk defa bu düzenlemenin Meclise bu yetkiyi verdiğini, bunun da parlamentoyu güçlendirdiğini ifade etti.

-"Bu büyük bir yalan"

Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ama meclise de bir müeyyide getiriyor, 'Sen cumhurbaşkanının seçimini keyfi yenilemek için bir yola gidemezsin, kendi seçimini yenilersen ancak onu yaparsın. Dikkat edilirse hem TBMM'ye hem cumhurbaşkanına seçimleri yenilerken kendi seçimlerini yenileme kuralını getirmek suretiyle bu yetkinin keyfi kullanımının önüne geçen bir düzen oluyor.' Sayın Kılıçdaroğlu, 'Son dönem bir daha cumhurbaşkanı, seçimi yenilemek suretiyle üçüncü dönem seçim hakkı elde edebilir' diyor. Bu büyük bir yalan, aynı zamanda anayasanın büyük bir çarpıtmasıdır. İkinci dönem seçilen bir cumhurbaşkanı göreve başladı ama bu süre içerisinde parlamento seçimi yenileme kararı aldı. Parlamento bunu yaparsa buna bir müeyyide getiriyor. Sen bunu keyfi kullanma diye. Ama cumhurbaşkanı kendi seçimi yenileme kararı aldığı zaman, cumhurbaşkanının üçüncü dönem seçilme hak ve yetkisi yoktur. Parlamento aldığında bu hak var, o da kötüye kullanmayı engellemek için getirilmiş bir mekanizmadır. Sayın Kılıçdaroğlu, bu büyük gerçeği milletin gözünde çarpıtmaktadır."

- Yurt dışındaki oy kullanımı

Bir gazetecinin, "yurt dışında referandum oylamasının başladığını ve sandığa yoğun ilgi olduğunu" sorması üzerine, Bozdağ, bunu olumlu olarak değerlendirdiğini belirtti.

Bakan Bozdağ, Batılı ülkelerin, yurt dışında yaşayan Türklerin sandığa gitmesini engellemek, onları korkutmak ve onların oylarının rengini değiştirmek için baskı yaptığına işaret ederek, "Yaptıkları bütün bu baskıları birinci elden yaşadılar ve doğru gördüler. Eminim ki yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bütün imkanlarını zorlayarak sandığa gelecekler, demokratik seçim hakkını kullanacaklar ve halk oylamasında Türkiye'nin ve Türk milletinin istiklali, istikbali ve bekası için 'evet' diyeceklerdir ve en büyük cevabı da öyle vereceklerdir." diye konuştu.

Seçim bitine kadar vatandaşları oy kullanmaya davet eden Bozdağ, "Kendilerinin üzerine polisleri ellerinde köpekleriyle beraber saldıranlara en güzel cevabı sandıkta, demokrasiye, milli iradeye, hukuk devletine güç katan büyük anayasa reformuna 'evet' diyerek vereceklerdir. Bu katılımı çok iyi görüyorum, inşallah seçim bitine kadar da diğer bütün vatandaşlarımızın oylarını kullanmaları gerekir, kullanacaklarına inanıyorum." ifade etti.

Bozdağ, yurt dışındaki bütün vatandaşlardan sandığa gitmesini, oylarını kullanmasını ve Türkiye'nin bu demokratik dönüşümüne "evet"ler ile destek vermesini istedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER