ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 20:40

Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgat'ta

Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgatta

Bekir Bozdağ, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili konuştu.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili, "Türk milleti Google'dan öğrendiği birine cumhurbaşkanı sıfatı vermez, içinde yetiştirdiği birine cumhurbaşkanı sıfatı verir" dedi.
Bozdağ, Yozgat'ta katıldığı İmam Hatip Orta Okulu açılış programında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Bozdağ, "AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak?" sorusu üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki günlerde bir açıklama yaptığını, önümüzdeki hafta salı günü AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı ilan edileceğini belirtti.
Bozdağ, cumhurbaşkanı adayını belirlemek için halkın her kesimi ile istişarede bulunduklarını anımsattı.
Başta parti içinde olmak üzere cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusuna yanıt aradıklarını belirten Bozdağ, "Partimizle istişareler yaptık, milletvekillerimizle istişareler yaptık, iş dünyası ile istişareler yaptık, çalışanlarla, sendikalarla, diğer kesimlerle istişare yaptık. Kadınlarla, gençlerle her kesimle istişareler yaptık, anketler yapıyoruz. Milletimiz kimi Türkiye'de cumhurbaşkanı görmek istiyorsa bizim adayımız o olacaktır. Milletin istediğini milletin adayı olarak önümüzdeki Salı günü ilan edeceğiz" diye konuştu.

- "Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ikilisinin ortak adayı"

CHP ve MHP genel başkanlarının adayının milletin adayı olmadığını kaydeden Bozdağ "Hatta MHP'nin, CHP'nin adayı da değil. Çünkü MHP'nin tabanında bundan rahatsız olan önemli bir kesim var, CHP'nin tabanında da bundan rahatsız olan önemli bir kesim var. Çatı aday dediler ama ortada bir çatı yok ki çatıya aday olsun. Baktığımızda CHP ve MHP'nin gösterdiği aday esasında iki partinin de ortak adayı değil. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ikilisinin ortak adayıdır, millete uzak bir adaydır. Çok da uzaktan alıp getirdiler" diye konuştu.

-"Türk milleti Google'dan öğrendiği birine cumhurbaşkanı sıfatı vermez"

Milletin aday dayatmasına izin vermeyeceğini, bunu AK Parti olarak 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nde gördüklerini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:
"Bakın belediye seçimleri yaşıyoruz, halkın istemediği birini Türkiye'nin en güçlü partisi bile aday koysa seçiyor mu millet, seçmiyor 'hayır' diyor, oy vermiyor. Biz yaşadık Urfa'da geçen dönem bir başka aday koyduk, halk 'hayır' dedi, Urfalılar gitti bizim aday koymadığımızı seçti. Bunun cevabı şudur: Vatandaş diyor ki 'benim oy verebileceğim, benim kriterlerime uygun, benim ilkelerime uygun, benim tanıdığım, bildiğim, sevdiğim, saydığım birini aday koyarsanız ben oy veririm' diyor. Ne yapıyor bunlar, halkın tanıdığı, bildiği birini getirmiyor, halkın içinde olan birini getirmiyorlar, siyaset yapmış birini getirmiyorlar, dışarıdan birini getiriyorlar, herkes adayı Google'den öğrenmek istiyor. Türk milleti Google'dan öğrendiği birine cumhurbaşkanı sıfatı vermez, içinde yetiştirdiği birine cumhurbaşkanı sıfatı verir."

- İhsanoğlu'nun Yozgatlı olması

Gazetecilerin, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Yozgatlı olduğunu hatırlatması üzerine Bozdağ, "Yozgatlı birinin aday olması Yozgatlılar açısından sevindirici bir durum. Ama Yozgatlılar şunu da bilir ve her zaman da ifade eder. Yozgat'ta sadece nüfus kaydıyla değil de özüyle, her şeyiyle Yozgat'a hizmet edenlerin Yozgatlı olduğunu bilir, öyle kabul eder. Yozgatlılar kendilerine hizmet edeni ve her gün Yozgat'ta olanı yani ömründe Yozgat'a bir defa geleni değil her daim Yozgat'a gelip Yozgat'ın derdiyle dertleneni bağrına basacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu.

- Irak'taki gelişmeler

Gazetecilerin "Irak'ta IŞİD saldırıları devam ediyor. Devletin buradaki fonksiyonu, politikası ne durumda" sorusuna Bozdağ, şu yanıtı verdi:
"Irak'ta yaşanan hadiseler Türkiye'yi çok yakından ilgilendiriyor. Orada konsolosluğumuzda çalışan, başkonsolosumuz dahil 49 kişi rehin durumda, ayrıca bazı vatandaşlarımız rehin durumdalar. Onların sağlık ve selamet içerisinde ailelerine kavuşmaları, ülkemize getirilmeleri hükümetimizin önceliğidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, başta Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız olmak üzere bütün kurumları ile organları ile bu meseleyi yakından takip etmekte, oradaki vatandaşlarımızın sağ salim ülkemize dönmeleri için gerekli her türlü çalışmayı titizlik içerisinde yürütmektedir. Maalesef muhalefet partileri böylesi bir ortamda dahi konuyu farklı alanlara geçiyorlar. Bu son derece yanlıştır. Öte yandan Irak'ta çatışmaların durması ve huzurun gelmesi son derece önemli. Biz bunun için de ayrıca hem uluslararası planda hem ülke olarak gerekli girişimleri sürdürüyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER