ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:10

Acemi kasaplar hastaneleri doldurdu


Yurt genelinde kurbanlarını kesmek isterken kendini yaralayan bin 86 kişi hastanelerin acil servislerinde yoğunluğa neden oldu.
İzmir Kurban Hizmetleri Komisyonunun kent genelinde belirlediği 6 satış, 37 kesim ile 17 satış ve kesim yerinde bayram namazının ardından hareketlilik başladı.
Kurban kesim işleminin başlamasından kısa süre sonra İzmir'deki çeşitli hastanelerin acil servislerinde dikkatsizlik sonucu kendisini yaralayan "acemi kasaplar" yoğunluk oluşturmaya başladı. Kurbanlıklarını kesmeye çalışırken el, kol ve bacaklarında kesi oluşanlar ile büyükbaş hayvanları kontrol etmeye çalışırken yaralanan kişiler hastanelerin acil servislerine geldi.
Yaralıların çoğunun ayakta tedavi edildiği belirtildi.
İzmir Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey ve Güney Sekreterliklerince, bayram süresince özellikle ''acemi kasap''lar dolayısıyla acil servislerde yoğunluk yaşanması ihtimaline karşı, iş yükünü kaldırabilecek şekilde düzenleme yapıldığı da bildirildi.
Denizli Belediyesinin kent merkezinde belirlediği 27 kesim yeri bayram namazının ardından hareketlendi. Kurbanını buralarda kestirmek isteyenler kesim yerlerine koştu.
Kesimlerin başlamasıyla, hastanelerin acil servislerine ''acemi kasapların'' gelmesi bir oldu. El, kol ve bacaklarını yaralayanlar başta Denizli Devlet Hastanesi olmak üzere şehirdeki hastanelerin acil servisine yakınları tarafından getirildi.
Kent merkezindeki hastanelerin acil servislerinde, kesim yaparken kendini yaralayan 106 kişiye müdahale edildi.
Uşak'ta Kurban Bayramı'nın ilk gününde 22 kişi kurban kesimi sırasında kendisini yaralayarak hastanelere başvurdu.
Yaralanmaların genellikle bıçakla meydana geldiğini belirten sağlık çalışanları iki kişinin kurbanlık hayvanlardan aldığı darbe sonucu sağlık kuruluşuna müracaat ettiğini bildirdi.
- Kayseri, Yozgat, Kırıkkale
Kayseri il genelinde kurbanlarını kesmek isteyen veya kasaplara yardım etmeye çalışan bazı vatandaşlar, acemiliklerinin kurbanı oldu.
Kentte kurban kesiminin başlamasının ardından çeşitli yerlerinden yaralanan 63 kişi, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ve ilçe hastanelerinde tedavi altına alındı.
Yozgat'ta ise merkez ve köylerinde bayram dolayısıyla kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı.
Kentte bayramın ilk günü kurban keserken yaralanan 33 kişi, Yozgat Devlet Hastanesinin acil servislerine başvurdu.
Kırıkkale'de de kurban keserken yaralanan 51 kişi Yüksek İhtisas ve Kırıkkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ve özel hastanelere geldi.
- Sakarya
Sakarya'da 2 saat içinde 91 kişi, kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelere başvurdu.
Şehrin çeşitli ilçelerinde bayram dolayısıyla kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı.
Özel araçları ve ambulanslarla hastanelere giden acemi kasaplar, yoğunluğa neden olurken, yaralıların çoğu, ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.
Kent genelinde kurban kesimi sırasında yaralanan vatandaşların, sağlık durumunun iyi olduğu ve ciddi bir yaralanmanın meydana gelmediği belirtildi.
- Düzce, Bolu
Düzce'de bıçakla yaralanan ya da kurbanlığı devirmeye çalıştığı sırada darbe alan 60 kişi, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu.
Yaralanan vatandaşlardan çoğunun yapılan ilk tedavilerinin ardından taburcu edildiği öğrenildi.
Bolu'da da kurban kesimi sırasında yaralanan yaklaşık 20 kişi hastanelere başvurdu. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
- Van, Erzurum
Van'da kent merkezinde bayram dolayısıyla kurbanlıklarını kesmeye çalışırken bıçakla yaralanan ya da kurbanlığı devirmeye çalıştığı sırada darbe alan 20 kişi kentteki hastanelerde tedavi altına alındı.
Özel araçları ve ambulanslarla hastanelere giden yaralılar, yoğunluğa neden oldu.
Yaralıların çoğu, ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.
Erzurum'da bayram namazının ardından kurbanlık keserken kendini yaralayan acemi kasaplar, hastanelerin acil servislerine geldi.
Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 11, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde 7, Palandöken Devlet Hastanesinde ise 26 kişi, bıçak kesisi ya da kurbanlığı devirmeye çalıştığı sırada darbe alması sonucu yaralandıkları için tedavi edildi.
Elinden yaralanan Turgay Erdem, AA muhabirine, kasabın yanlış müdahalesi sonucu elinin kesildiğini belirtti. Erdem, "Kurbanı yere yatırdıktan sonra hayvan hareket etmeye başladı. Kasapta o esnada kurbanı kesmek yerine benim elimi arada kesti. Elim ve bileğim kesildiği için 20 dikiş attılar. Kasabın kurbanı oldum" dedi.
- Adıyaman
Adıyaman'da kurban keserken yaralanan vatandaşlar, hastanelerde yoğunluğa neden oldu.
Bayram namazının ardından kurban kesmeye başlayan bazı vatandaşlar, kurban kesimi sırasında yanlışlıkla kendilerini de yaraladı. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere şehirdeki diğer hastanelere koşan "acemi kasaplar", acil servislerde tedavi edildi.
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisinde görevli doktor Mehmet Mustafa Özaslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 saatte 40 kişinin çeşitli yerlerinden yaralandığını ve bu hastalara acil serviste müdahale ettiklerini söyledi.
- Gaziantep
Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, kesime hazırlanan kurbanlığın tekme darbesiyle bir kişinin ayağı kırıldı
Kurbanlık olarak aldığı ineği evinin bahçesinde kesmeye hazırlanan Nihat Yılmaz, ineğin tekmesine maruz kaldı.
Ayağına aldığı darbeyle yaralanan Yılmaz, ambulansla İslahiye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Sol ayağında kırık tespit edilen Yılmaz, tedavi altına alındı.
İlçede, kurban keserken kendilerini yaralayan 15 kişi de İslahiye Devlet Hastanesi'ndeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.
- Kocaeli
Kocaeli'de kurbanlıklarını kesmeye çalışırken el, kol ve bacaklarından yaralanan 95 kişi Darıca Farabi Devlet Hastanesine, 30 kişi Gölcük Devlet Hastanesi'ne, 30 kişi de Gebze Fatih Devlet Hastanesine başvurdu. Yaklaşık 40 kişi ise diğer hastanelerde tedavi gördü.
Hastanelerin acil servislerine başvuran acemi kasaplar, yapılan ilk müdahaleden sonra taburcu edilirken, bazı hastaların tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.
Kurban kesimi sırada elini kesen Mehmet Tekyıldız da Kocaeli Devlet Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, parmağına acil servis biriminde dikiş atıldığını anlatarak, "Hayvanı yatırdık, ben hayvanın baş tarafını tutuyordum, hayvan ters dönünce yuların arasında parmağım sıkıştı, baş parmağım da bu sırada kesildi" diye konuştu.
- Konya, Aksaray, Karaman
Kurban Bayramının ilk gününde kurban kesmeye veya kesen kasaplara yardım etmeye çalışan çok sayıda kişi, acemice davranınca yaralandı.
El, kol, ayak ve bacaklarından yaralananlar, hastanelerin acil servislerine başvurdu. Kendilerini yanlışlıkla yaralayarak hastaneye gelen kişilerin çoğu ayakta tedavi edildi.
Genellikle özel araçlarla hastanelere götürülen ''acemi kasaplar'' yoğunluğa neden oldu. AA muhabirinin ulaştığı bilgilere göre, Konya'da 180, Aksaray'da 80, Karaman'da ise 40 kişi olmak üzere toplam 300 kişi çeşitli hastanelere başvurdu.
- Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da kurban keserken veya parçalarken yaralanan 25 kişi, hastanelerde tedavilerini yaptırdı
Kurbanlarını kesmek isteyen ve et parçalama işleriyle uğraşan bazı vatandaşlar, kendilerini yaraladı.
Hastaneye gelenler arasında, kurbanlık hayvanların darbeleriyle başları ve bacaklarından yaralanan kişilerin de bulunduğu bildirildi

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER