ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 12:22

'Acemi Büyükelçi' Dışişleri'ne çağırıldı

Acemi Büyükelçi Dışişlerine çağırıldı

Yaptığı açıklamalarla AK Parti'den sert tepki gören ABD Büyükelçisi Ricciardone Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.


Türkiye'deki yargı sistemine yaptığı eleştiriler yüzünden AK Parti'den sert tepki gören ABD Büyükelçisi Ricciardone Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. 

ABD Büyükelçiliği’nden de son gelişme ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada 'Türk hükümeti ile düzenli temas halindeyiz. Dışişleri ile görüşmemizde olağanüstü bir durum yok' denildi.

Açıklamada ayrıca görüşme talebinin ABD Büyükelçiliği'nden geldiği belirtildi.

"BÜYÜKİELÇİ HADDİNİ BİLMELİ"

Hüseyin Çelik, ABD Büyükelçisi Ricciardone'nin Türk yargı sistemine yönelik sözlerini sert bir şekilde eleştirdi. Elçinin göreve ilk başladığında da bu tür ifadeler kullandığını hatırlatan Çelik, "Sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş" diye konuştu.

Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin Türkiye'deki yargı sistemine yönelik eleştirilerine AK Parti'den çok sert bir yanıt geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, katıldığı bir televizyon programında konuya değindi ve "Ricciardone haddini bilmelidir" dedi.

Ricciardone'nin Türkiye'de göreve başladığında da benzer açıklamaları olduğunu ve Başbakan Erdoğan'ın da kendisini 'acemi büyükelçi' diye nitelediğini hatırlatan Çelik, "Öyle anlaşılıyor ki bu geçen süre içinde sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş" diye konuştu.

'ABD VE AVRUPA MAHKEMELERİ ANLAM VEREMEZ'

Dün Ankara'da gazetecilerle biraraya gelen ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, TÜrkiye'deki uzun tutukluluk sürelerini eleştirmiş,

"Askeri yetkililer terörist diye hapse kondu. Eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı demir parmaklıklar arkasında" ifadesini kullandı; "ABD ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna anlam vermesi zor olacaktır" ifadelerini kullanmıştı 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER