ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:40

"Abitur’suz üniversite okuyanların sayısı artmalı"


 Özellikle Almanyalı Türklerin yeterince bilgisi olmadığı ‘Abitursuz üniversite tahsili’ giderek yaygınlaşıyor. Bundan memnun görünen Kuzey Ren Vestfalya’nın üniversitelerden sorumlu bilim bakanı Svenja Schulze bu şekilde üniversiteye geçenlerin sayısının daha da artmasını istiyor. Eyalette 2012/13 eğitim yılında Abitur yapmadan üniversite okumaya başlayanların sayısı iki kat arttı.

Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) üniversitelerden sorumlu Bilim Bakanı Svenja Schulze, 2012/2013 eğitim yılında Abitur diploması olmadan üniversiteye başlayanların sayısının geçen yıllara oranla iki katına çıktığını açıkladı. KRV’nin bu konuda eyaletler arasında en önde ve en iyi durumda olduğunu açıklayan Schulze, bu dönem Fachhochschule’ye başlayanların sayısını 727, üniversiteye başlayanların sayısını 386 olarak açıkladı. Schulze, kadın ve erkeklerin aynı oranda yararlandığı üniversiteye giden bu yoldan bu sene binden fazla insanın istifade ettiğini, buna Hagen Açıköğretim Üniversitesi’nin de dahil edilmesi durumunda sayının çok daha artacağını söyledi.

Abitur’suz üniversite okuma trendinin sevindirici olduğunu açıklayan bakan, “Bu konudaki gelişme umut verici, ancak biz sayının daha da yükseklere çıkmasını istiyoruz. Abitur’suz okumak artık normal olmalı.” diyerek ilgilileri üniversite okumaya davet etti.

Teşvikin sözden ziyade eylemde de olduğunu vurgulama adına Hans-Böckler-Stiftung, Duisburg-Essen Üniversitesi ve Fachhochschule Niederrhein’in bu çalışmaya partner olarak dahil oldu.

ABİTUR’SUZ NASIL OKUNUR?

Abitursuz okumak için üç yol var.

Birincisi: Ustalık Belgesi (meister) veya eşdeğerde, örneğin IHK meslek diploması sahipleri direkt üniversite okumaya başlayabiliyor. Birçok üniversite ve Fachhochschule arasında tercih de mümkün.

İkincisi: İki yıllık meslek eğitimini (Ausbildung) bitirip mesleğinde üç yıllık tecrübe sahibi olanlar kendi bölümlerinde bir üniversite ya da Fachhochschule’ye başlayabiliyor.

Üçüncüsü ise, en az iki yıllık meslek eğitimini bitiren ve üç yıllık meslek tecrübesi sahibi olanlar kendi bölümlerinin dışında da bir bölüm okuyabiliyor.

Meslek eğitiminin sonunda mesleğini icra etmeyip çocuğuna veya düşkün yakınına bakmış olmak da yeterli. İlgili makamlar bu üç bakım yılını ‘iş tecrübesi’ yerine kabul ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER