ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 16:58

Abe: Türkiye ve Japonya, Asya’yı destekleyen iki kanattır


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Dünyaya barış ve istikrar getirmek için çalışmakta olan Türkiye ve Japonya, geniş Asya kıtasını doğu ve batı uçlarından destekleyen iki kanattır.” dedi.

Marmaray’ın açılış töreninde konuşan Abe, Cumhuriyet’in kuruluşunun 90. yıldönümünü kutladı. Abe, “Türk halkı; tarihini ve geleneklerini özenle korumak suretiyle zorlu çağdaşlaşma yolunda başarıyla ilerledi. Asya’nın doğusundan gelen ve tarihi geleneklere sahip olan bizler, Asya’nın batısında yer alan sizlerin yaşadığı zorlukları çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin ve Türk halkının ebedi refah ve mutluluğunu temenni ediyorum. Cumhuriyet’in 90. yıldönümü olan bu mutlu günde sizlerin 150 yıllık Avrupa ile Asya’yı birbirinden ayıran Boğaz’ı demiryoluyla geçme rüyası nihayet gerçek oldu, içtenlikle tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Mayıs ayında Erdoğan’la görüştüğünde Tokyo ile İstanbul şehirleri olimpiyatların düzenlenmesi için rekabet içinde olduğunu ve o görüşmede, kaybedeninin kazanını ilk kutlayacak ülke olacağını karşılıklı olarak belirtiklerini ifade eden Abe, Eylül ayında Bounes Aires’te kazanan şehir açıklandığında kendisine ilk sarılanın Erdoğan olduğunu dile getirdi. Abe, Erdoğan’a “İşte o anda sizin gösterdiğiniz cesaret ve dostluk karşısında yürekten etkilendim.” diye seslendi. “Bu defa Başbakan Erdoğan’ı kutlama sırası bende.” diyen Abe, Erdoğan’a söz verdiği üzere açılış törenine katıldığını dile getirdi.

Denizin yaklaşık 60 metre derinliğinde inşa edilen batırma tüp tünelinin dünyada başka bir örneği olmadığını belirten Abe, suyun derinliğine göre akıntı yönünün değiştiği ortam sebebiyle Marmaray’ın imkansıza yakın bir proje olarak değerlendirildiğini dile getirdi. Şinzo Abe, Japon şirketinin ‘vazgeçmeme’ prensibiyle bu zorluğu aştığını vurguladı. Abe, “Haritalara işlenecek ve nesiller boyunca tarihe kalacak bir projenin ortağı olarak Japonya’yı ve Japon firmalarını seçmiş olduğu için Türkiye’ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Haydi şimdi de Tokyo’dan kalkıp İstanbul’u geçerek Londra’ya kadar ulaşan bir hızlı tren yolunun hayalini beraber kuralım.” diye konuştu.

Artık güçlü bir ekonomiye sahip olan Türkiye ile Japonya’nın, G-20’nin iki dost ülkesi olduğunu dile getiren Abe, “Mayıs ayında stratejik olarak ülkelerimiz arasındaki diyalog ve işbirliğini derinleştirmeyi ve dünya için beraber çalışmayı taahhüt ettik. Dünyaya barış ve istikrar getirmek için çalışmakta olan Türkiye ve Japonya, geniş Asya kıtasını doğu ve batı uçlarından destekleyen iki kanattır. 150 yıllık rüyanızın gerçekleştiği bugün doğu ve batıyı birleştiren metropol İstanbul’a ayak bastığımda aklımdan bu düşünceler geçti. Asya’ya barış ve refah. Türkiye ve Japonya, Asya’yı uçuran iki kanattır.” ifadelerini kullandı.

Şinzo Abe, sözlerine Türkçe “Teşekkür ederim” diyerek son verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER