ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 07:51

ABD'yi CIA Başkanlığı karıştırdı!

John Brennan'ın CIA Başkanlığına aday gösterilmesine tepkiler sürüyor.


Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD yönetiminin Bingazi'deki konsolosluğa düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Kongre'ye daha fazla izahatte bulunana kadar, ABD Başkanı Barack Obama'nın CIA Başkanlığına aday gösterdiği Beyaz Saray Terörle Mücadele Danışmanı John Brennan'ın adaylığının onaylanmasını geciktirmekle tehdit etti.
     Senato Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi Graham, yaptığı açıklamada, Brennan'a karşı bir kastının bulunmadığını, amacının Bingazi saldırısı konusunda Beyaz Saray'dan bilgi almak olduğunu belirtti.
     Senato'nun, Obama yönetimi Bingazi saldırısıyla ilgili detaylı bilgi verene kadar CIA Başkanlığı için hiçbir adayı onaylamaması gerektiğini kaydeden Graham, ''Sorularımız yanıtlanana kadar CIA Başkanlığı için hiç kimseyi onaylamamalıyız. Onay sürecinin geciktirilmesine ilişkin talebim, Brennan'a karşı bir kasıt değil ancak bu yönetimden bilgi almak için talihsiz ama gerekli bir eylem. Bingazi konusunda bilgi edinmek için defalarca uğraştım ama taleplerim hep reddedildi'' ifadesini kullandı.
     Graham, yönetimin Bingazi konusunun açıklığa kavuşturulması konusundaki ''oyalayıcı'' tavrının son bulması gerektiğini belirtti.
     Senatör Graham, Bingazi saldırısı sonrasındaki açıklamaları nedeniyle ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice'ın da olası dışişleri bakanlığı adaylığına en fazla muhalefet eden senatörlerden biriydi.
     Senato kurallarına göre, herhangi bir senatör, Senato'nun onayını gerektiren adayların onay sürecini bloke edebiliyor.
     ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na 11 Eylül 2012 tarihinde düzenlenen saldırıda ABD'nin Libya Büyükelçisi Chris Stevens ile diğer 3 Amerikalı yetkili yaşamını yitirmişti. Cumhuriyetçiler, Obama yönetimini, 6 Kasım seçimleri öncesinde bir olumsuz imaj yaratmama kaygısıyla, saldırının bir terör eylemi olduğuna dair kanıtları bilerek hafife almaya çalışmakla suçluyor.
     Obama yönetimi yetkilileri, saldırıdan hemen sonraki ilk açıklamalarında, olayın ABD'de çekilen İslam karşıtı filme yönelik protestoların ürünü olduğunu belirtmiş, daha sonra ise bunun planlı bir terör saldırısı olduğunu kaydetmişti. Yönetim, ilk açıklamalarının, o dönemde kendilerine ulaştırılan istihbarat bilgilerini yansıttığını savunuyor.
     Cumhuriyetçilerin baş hedefindeki isim ise saldırı sonrasındaki sözleriyle kasıtlı olarak yanlış bilgi vermekle suçladıkları ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice olmuştu. Obama'nın ikinci dönem kabinesinde Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesi en favori adaylardan olan Rice, Cumhuriyetçilerin tepkileri ve olası Dışişleri Bakanlığı adaylığı halinde veto tehditlerinin artması üzerine, Obama'ya mektup göndererek, kendisini aday göstermemesini istemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER