ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 09:25

Abdullah Gül'den kimyasal silah uyarısı

Abdullah Gülden kimyasal silah uyarısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şam yönetiminin Türkiye'ye karşı kimyasal silah kullanma ihtimali konusunda uyarıda bulundu.


Cumhurbaşkanı Gül Financial Times'a verdiği röportajda Suriye'nin kimyasal silah kullanma ihtimalini anlattı.
Dünyaca ünlü İngiliz gazete Financial Times'a röportaj veren Gül, bu tehdide NATO'nun sağlayacağı Patriot füzeleriyle karşılık verilebileceğini belirtti.

"SURİYE KİMYASAL KULLANABİLİR"

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Gül, "Suriye'nin kimyasal silahlara ve bu silahları taşıyabilecek eski Sovyet sistemine sahip olduğu biliniyor. Bu anlamda bir çılgınlık yapılması ve böyle bir hamleye girişilmesi ihtimaline karşılık hazırlık planları yapılmalı, NATO'nun şu an yaptığı şey de bu" dedi.

Ankara'nın NATO'dan Suriye sınırına Patriot füzeleri konuşlandırılmasını istemesini değerlendirdiğini belirten Financial Times, Gül'ün sözlerinin Ankara'nın Suriye'nin kendisine karşı kimyasal silah kullanması konusundaki kaygılarını sergileyen şimdiye kadarki en net açıklama olduğunu belirtti.

ULUSLARARASI ALANDA EN ÇOK BİLİNEN YÜZ

Cumhurbaşkanı Gül'ün aynı zamanda eski bir dışişleri bakanı olduğunu hatırlatan gazete, Gül'ü Türkiye'nin uluslarası alanda en çok bilinen yüzlerinden biri olarak tanımladı.

Cumhurbaşkanı Gül,Türkiye topraklarına düşen top mermilerinin kasıtlı atıldığına inanmadığını söyledi, ancak "Tabi ki bu tür olayları hoş göremeyiz ve gerekli tepkiyi veririz" dedi.

Gül ayrıca, Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteci sayısındaki artışın, Ankara için bir güvenlik riski olduğunu vurguladı.

Gazete, Gül'ün Suriyeli mülteci sayısını resmi rakamların ötesinde, 150 bin kişi olarak bildirdiğini yazdı.

Ancak Gül, en büyük ve yakın tehditle Suriye halkının karşı karşıya bulunduğunu ekliyor ve 'Bu durumun devam edemeyeceği net. Suriye kendi kendini tüketen bir ülke haline geldi" diyor.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER