ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 14:34

ABD'nin Merkel'i dinlediği iddiası


Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Arif Ünal, "Dost bir ülkenin, hele hele başbakanına kadar dinlenmesi olayı, hakikaten politik bir skandal" dedi.
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Almanya Başbakanı Merkel'i dinlediği iddiaları ile ilgili açıklama yapan Ünal, bunun uluslararası alanda "büyük bir skandal" olduğunu söyledi.
Almanya ile ABD'nin dost ve sıkı işbirliği olan ülkeler olduğuna vurgu yapan Ünal, "Dost bir ülkenin, hele hele başbakanına kadar dinlenmesi olayı, hakikaten politik bir skandal ama bu tahmin ettiğim kadarıyla gizli haber alma örgütlerinin bir çalışması ile ilgili. Eğer siz parlamenter olarak, demokratik olarak böylesi örgütleri kontrol altına almazsanız, onların kendi iç dinamiği ile neler yaptığını kontrol edemiyorsunuz" diye konuştu.
Ünal, dinleme olaylarının, politikacıların bilgisi dışında gerçekleştiğini düşündüğünü belirterek, "Bu kontrol olayından belirli politik çevrelerin haberi olduğunu da zannetmiyorum. Dolayısıyla bu bizim için bir ders olmalı. Her ülkede, gizli haber alma örgütlerinin çalışmalarının, parlamenter düzeyde ve demokratik bir şekilde denetlenmesi için kontrol mekanizmaları oluşturulmalı. Bunun önüne ancak o zaman geçebilirsiniz" ifadesini kullandı.
- "Türk liderlerin dinlendiğine de kesinlikle inanıyorum"
Birçok ülke liderinin ABD tarafından dinlenmiş olabileceğini dile getiren Ünal, Türkiye Cumhuriyeti liderlerinin de dinlenmiş olabileceğini iddia etti.
Ünal, "Türk liderlerin dinlendiğine de kesinlikle inanıyorum. Çünkü Türkiye, bilhassa Ortadoğu ile Avrupa arasında bir köprü görevi gören, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile çok iyi ilişkileri olan bir ülke. Bu Amerika için de çok ilginç ve ilgi çekici. Dolayısıyla Türkiye'de de böyle bir şey olduğuna kesin inanıyorum. Yetkililer bu konuda hassas davransalar iyi olur" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER