ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 16:08

ABD'nin küresel casusluk faaliyetleri


Alman Yeşiller Partisi, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Almanya'da yaptığı dinlemelere ilişkin kuracağı araştırma komisyonunda, NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowdon ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i dinlemek istiyor.
Yeşiller Partisi'nin iç politika sözcüsü Hans-Christian Ströbele, araştırma komisyonunda Başbakan Merkel'in tanık olarak dinleneceğini düşündüğünü belirtti.
Snowden'in de komisyonda dinlenmesi için davet edileceğini ifade eden Ströbele, Snowden'in, şu sıralarda bulunduğu Moskova'da dinlenmesini istemediğini belirterek, ''Bundan dolayı buraya getirilmesi için her şeyin yapılması lazım'' ifadesini kullandı.
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis İdare Amiri Christine Lambrecht, dün yaptığı açıklamada, NSA'nın dinlemeleriyle ilgili Federal Meclis'te araştırma komisyonu kurulması konusunda tüm parti gruplarının anlaştığını ifade etmişti.
Federal Meclis'in gelecek hafta söz konusu komisyonun kurulması yönünde karar alacağı ve nisan ayında çalışmalarına başlayacağı belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER