ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 21:58

ABD'nin göçmenlik yasasına doğru


ABD Başkanı Barack Obama, göçmenlik reformu yasa tasarısıyla ilgili olarak, Kongre'nin hemen harekete geçmesi gerektiğini belirterek, tasarının onaylanmasının yaz sonuna kadar gerçekleşmemesi için hiçbir mazeret olmadığını söyledi.

ABD Senatosu, Demokrat ve Cumhuriyetçi kanattan toplam 8 senatörün hazırladığı ve Senato'nun Adalet Komitesi'nden geçen göçmenlik yasa tasarısını tartışmaya açmaya hazırlanıyor. Senato bu konuda bugünkü oturumuna başlamadan önce Başkan Obama, Beyaz Saray'da, etrafına göçmenlik konusunda mücadele veren kişiler, şirketler ve dini liderleri alarak bir konuşma yaptı.

Ülkedeki göçmenlik sisteminin "bozuk"luğuna dikkati çeken Obama, "Kongre harekete geçmeli ve o an şu andır" dedi. Obama, şu anda Senato'ya sunulan tasarının mükemmel olmadığını ama bir uzlaşıyı yansıttığını belirterek, "Kongre'nin bunu (tasarıyı onaylamayı) yaz sonuna kadar bitirmemesi için hiçbir neden yok. Bu tasarıyla sonuçlanan süreç herkese açıktı ve kapsayıcıydı, bunu unutmayın" diye konuştu.

Tasarıda önümüzdeki haftalarda bazı küçük değişiklikler olabileceğini belirten Obama, Kongre'ye seslenerek, şunları kaydetti:

"Ama şu açık ki; eğer bu bozuk göçmenlik sistemimizi düzeltmemiz gerektiğine inanıyorsanız, bu tasarının önünde durmak için hiçbir iyi gerekçe yok. Eğer gerçekten bu sistemi düzeltmede ciddiyseniz o zaman bunun aracı işte bu tasarıdır. Eğer bu konuda ciddi değilseniz, bu bozuk sistemin Amerika'nın elinden gelen en iyi şey olduğunu düşünüyorsanız, o zaman sanırım bunu engellemeniz mantıklı olacaktır. Ama bozukluğu gidermek gerektiğine inanıyorsanız ve bu konuda ciddiyseniz, bozuk sistemi giderme aracı budur ve şimdi de bunun zamanıdır. Prosedür oyunları oynamak veya yıllardır bu soruna çözüm bulmak için ulaştığımız en iyi fırsatın önüne geçmek için hiçbir mazeret yok".

Senato'da, yasa tasarısının tartışılmaya açılmasına yönelik oylamanın başarıyla sonuçlanması bekleniyor. Göçmenlik yasa tasarısına dair bazı karşı çıkışlar olsa da herkes bu tasarının en azından tartışılabilmesi gerektiği yönünde hemfikir görünüyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER