ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 13:17

AB'den yeni "sigara direktifi"

Avrupa Birliği (AB), uzun süredir tartışılan, tütün ürünlerinin nasıl üretileceği ve satılacağı konusunda daha sıkı kurallar getiren yeni bir direktif üzerinde anlaştı.


Özellikle elektronik sigara konusundaki anlaşmazlık nedeniyle tartışmaların uzadığı direktifle ilgili olarak pazartesi gecesi AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) düzeyinde sağlanan uzlaşı, bugün AB'nin sağlık ve tüketici haklarından sorumlu bakanları tarafından onaylandı.

Yeni direktif gereği, sigara ve diğer tütün ürünlerinin satıldığı paketlerin ön ve arka yüzlerinin yüzde 65'i, sigaranın sağlığa zararlı olduğuna ilişkin resimli ve yazılı uyarılarla kaplı olacak. Mevcut kurallara göre, ön yüzün yüzde 30'u, arka yüzün ise yüzde 40'ı yazılı uyarı içeriyordu.

Resimli uyarılar ise bazı ülkelerin uygulamasına rağmen, zorunlu değildi. Üye ülkeler istemeleri halinde asgari uyarı limitini aşarak hem ön hem de arka yüzü tamamen uyarılarla kaplayabilecek.

Öne çıkan tatlar içeren sigaraların satışını 2016'dan itibaren yasaklayan yeni direktif, mentollü sigaralar için ise 2020'den itibaren yasak uygulanmasını öngörüyor.

AB, 1 mililitrede 20 miligram nikotin içeren elektronik sigaraları tüketici ürünü, bu oranı aşanları ise ilaç olarak sınıflayacak. En az 3 AB üyesi ülkenin sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle doldurulabilir elektronik sigaralara yasak getirmesi halinde Komisyon, AB çapında bir yasağı devreye sokabilecek.

Sigaralar ve benzeri ürünler için "organik" ya da "doğal" ifadelerinin kullanılmasının yasaklanacak olması da yeni direktifin getirdiği kurallar arasında yer alıyor. AB, internet üzerinden tütün ürünü satışına yasak getirip getirmeme tercihini ise üye ülkelere bırakıyor.

AB Dönem Başkanı Litvanya'nın Sağlık Bakanı Vytenis Povilas Andriukaitis, anlaşmanın, "daha sağlıklı ve refah düzeyi yüksek bir topluma doğru atılmış büyük bir adım" olduğunu söyledi.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER