ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 08:16

AB'den Türkiye'ye yeni temsilci


Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İtalyan asıllı Stefano Manservisi'yi AB'nin Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak atadı.

Eski AB Temsilcisi Büyükelçi Jean-Maurice Ripert'in Fransa'nın Moskova Büyükelçisi olarak görevlendirilmesiyle boşalan koltuğa oturacak Manservisi, dış ilişkiler alanında deneyimli ve Türkiye'yi yakından tanıyan bir isim. Türkiye ile AB arasında imzalanan geri kabul anlaşması ve vize liberalizasyonuna ilişkin süreçte AB Komisyonu adına müzakereleri yürüten Manservisi, olumlu sonuç alınmasında önemli rol almıştı.

1995-2000 döneminde AB Komisyonu üyesi Mario Monti'nin kabine şefi yardımcısı olarak görev yapan, 2001-2004 arasında AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi'nin kabine şefi görevini yürüten Manservisi, 2004-2010 döneminde AB Komisyonu'nda Kalkınma Genel Müdürü olarak görev aldı. Manservisi son olarak AB Komisyonu'nun İçişleri Genel Müdürü olarak görev yapıyordu.

Atamaya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Ashton, Manservisi'nin "Avrupa Dış Eylem Servisi'ndeki (EEAS), kilit öneme sahip bu görev için mükemmel bir aday olduğunun" altını çizdi. Ashton, açıklamasında Manservisi'nin yetenek ve tecrübesini övdü.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER