ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 16:47

AB'den Suriyelilere 100 milyon avro taahhüdü


Avrupa Birliği yarın Kuveyt'te düzenlenecek Suriyelilere yardım konferansında 100 milyon avro taahhütte bulunacağını duyurdu.
    
İnsani yardımlardan sorumlu AB Komiseri Kristalina Georgieva, bu yıl içinde serbest bırakılacak 100 milyon avronun sığınmacılar ve yerlerinden edilenler dahil 4 milyon Suriyeliye yardımların ulaştırılmasında kullanılacağını bildirdi.
    
Georgieva, düzenlediği basın toplantısında "Suriye içindeki halk soğukta, aç ve korku içinde. Sınırları geçmeyi başaranların ise genelde üzerlerindeki elbiselerden başka varlığı bulunmuyor. Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak, Suriye'den kaçan sığınmacılara gösterdikleri cömertlik nedeniyle övgüyü hak ediyor. Fakat sığınmacı akını gittikçe artıyor ve bu ülkeler de desteğe ihtiyaç duyuyor" dedi.
    
Suriyeli sığınmacılar için bugüne dek 500 milyon dolar harcayan Türkiye, bunun yaklaşık 33,5 milyon dolarını BM ve uluslararası donörler eliyle finanse edebildi. Mali imkanları daha kısıtlı olan Ürdün ve Lübnan'da ise Suriyeli sığınmacılar çok daha zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.
    
BM, acil yardıma ihtiyaç duyan 4 milyon Suriyeli için Kuveyt'teki konferansta 1,5 milyar doların toplanmasını umuyor.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER