ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 17:01

AB'den KSYÖ'ye mali destek


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Suriye'deki kimyasal silahların imhasına yönelik sürece katkıda bulunmak amacıyla vermeyi taahhüt ettiği 12 milyon avroluk kaynağı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Büyükelçi Ahmet Üzümcü'nün katıldığı bir törenle serbest bıraktı.

Kaynak, geçen eylül ayında başlatılan imha sürecinde kullanılmak üzere oluşturulan fona aktarılacak. AB Komisyonu'nun kalkınmadan sorumlu üyesi Andris Piebalgs, Suriye'ye uygulanan programın, çapı ve zamanlaması açısından daha önce örneğine rastlanmamış nitelikte olduğunu söyledi.

Üzümcü de AB'nin uzun yıllardır KSYÖ'ye büyük destek verdiğini belirterek, "Suriye'deki kimyasal silahların imhası, uluslararası toplumun ortak çabasını gerektiren son derece zorlu ve karmaşık bir operasyon" dedi.
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da yaptığı yazılı açıklamada, aralıkta verilen taahhüdün yerine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Bu, Cenevre barış görüşmeleri açısından tamamlayıcı nitelikte önemli bir adım" ifadesini kullandı.

AB, bugün yaptığı mali katkının yanı sıra şu ana kadar Suriye'deki operasyona 4,5 milyon avroluk teknik ve lojistik destek sağladı. AB'nin 2004'ten bu yana KSYÖ'ye yaptığı katkı ise 9,4 milyon avro seviyesine ulaşmış durumda.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER