ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2013 Pazartesi 15:55

AB'den İsrail ve Filistin'e çözüm teşviki


Avrupa Birliği (AB), Ortadoğu Barış Süreci'nde nihai anlaşma imzalanması durumunda İsrail ve Filistin'e "Özel İmtiyazlı Ortaklık" statüsü vereceğini açıkladı.
AB Dışişleri Konseyi'nde, Ortadoğu Barış Süreci kapsamında alınan kararlarda altı çizilen bu statü, hem İsrail'in hem de Filistin'in Avrupa pazarlarına girişini artıracak, daha yakın kültürel ve bilimsel bağlar kurulmasını sağlayacak, ticareti ve yatırımları kolaylaştıracak unsurlar içeriyor. Her iki ülkeye artırılmış siyasi diyalog ve güvenlik işbirliği sunulacak olması da bu özel statünün kapsamı içinde yer alıyor.
AB dışişleri bakanları, nihai anlaşma bağlamında sağlanacak olan siyasi ekonomik ve sosyal destek içerikli paketin benzerinin bulunmadığının altını çizdi.
"Mevcut görüşmelerin iki devletli sonuç için iki tarafın da değerlendirmesi gereken eşsiz bir fırsat" niteliğinde olduğunu kaydeden AB, her iki tarafı da görüşmelerin altını kazacak eylemlere karşı uyardı.
İsrail'in, alanını aralıksız şekilde genişlettiği yerleşim birimlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve barışın önünde engel oluşturduğunu belirten AB, işgal altındaki bölgelerdeki şiddet olaylarından, ev yıkımlarından ve Gazze'de giderek kötüleşen insani durumdan ciddi endişe duyduğunun altını çizdi. Kudüs'teki de dahil olmak üzere kutsal mekanlara ilişkin statükoyu baltalayacak eylemler de AB'nin endişe duyduğu konular arasında yer aldı.
ABD'nin İsrail-Filistin sorununa adil ve kalıcı çözüm bulunması yönündeki çabalarına tam destek verildiğinin vurgulandığı AB Dışişleri Konseyi sonuç bildirisinde, özellikle ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "yorulmak bilmez" angajmanına ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun gösterdiği liderliğe teşekkür edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER