ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 19:24

AB'den barış müzakerelere tam destek


Avrupa Birliği, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile yürütülen "İmralı süreci"ne, bölgedeki terör ve diğer sorunlara çözüm bulunulması için tam destek verdiğini açıkladı.
   
  Avrupa Parlamentosu genel kurulunda ''Kürt sorununa barışçıl çözüm için diyalog''konulu oturum düzenlendi.
    
Genel kuruldaki oturumda söz alan AB Dönem Başkanı İrlanda'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Lucinda Creighton, ''AB'nin barış için sürdürülen müzakereleri desteklediğini''söyledi.
    
''AB'nin Türkiye'de başlatılan diyalog sürecini çok önemli bulduğunu'' belirten Creighton, ''barış için ortaya çıkan bu fırsatın taraflar tarafından değerlendirilmesini bekliyoruz, Bu cesur bir girişim, Türkiye'de herkes barış istiyor. Tahriklerin sürece zarar vermesine kimse müsaade etmemeli''ifadelerini kullandı.
    
AB'nin PKK'yı terör örgütü olarak gördüğünü ve Türkiye'yi PKK ile mücadelesinde desteklediğini kaydeden Creighton, ''Kürt sorununa barışçıl, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm gerekiyor. Biz bu süreci memnuniyetle karşıladık ve sonuna kadar destekliyoruz'' dedi.
    
Creighton, Türkiye'den temel hak ve özgürlüklerle ilgili anayasal düzenlemeleri de vakit geçirmeden gerçekleştirmesini beklediklerini söyledi.
    
     AB Komisyonu: Çözüm olursa müzakereler hızlanır
    
AB Komisyonu Temsilcisi Stefan Füle, ''barış görüşmelerinin başarıyla tamamlanmasının, Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerini hızlandıracağını'' söyledi.
    
Barış için başlatılan görüşmeleri ''tarihi''olarak niteleyen Füle, terörün sona ermesi için bu çok önemli bir fırsat, müzakerelerin başarıyla tamamlanması terörün sonunu getirecek, çok önemli sorunların çözülmesine yol açacak'' dedi.
    
Görüşmelere Türk toplumunun güçlü destek verdiğini kaydeden Füle, olası tahriklerin bu sürece zarar vermesinin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.
    
Türkiye'de anadilde savunma hakkıyla ilgili yasal düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Füle, Türkiye'den temel hak ve özgürlüklerle ilgili anayasal reformları hızlandırmasını beklediklerini söyledi.
   
  Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi grup temsilcileri de, Türkiye'de İmralı süreci olarak anılan görüşmelere tam destek verdiklerini belirten ve bu müzakerelerin başarıyla sonuçlanması temennisinde bulunun konuşmalar yaptılar.
    
Genel kuruldaki tartışmayı, Avrupa Parlamentosu'nda temaslarda bulunmak üzere Strasbourg'da bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da izledi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER