ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:19

AB'de Arnavutluk'u uyardı


AB'nin Tiran Büyükelçisi Ettore Sekui, milliyetçi söylemlerle son dönemde komşu ülkelerin tepkisini çeken Arnavutluk yönetimini, AB'nin Balkanlar'da sınır değişimlerini desteklemediği sözleriyle uyardı.
    
Ettore Sekui, başkent Tiran'da düzenlediği basın toplantısında, Arnavutluk siyasetçilerinin özellikle bağımsızlığın 100. yıl dönümü vesilesiyle yaptıkları milliyetçi açıklamalara dikkati çekti.
    
Arnavutluk'un iyi komşuluk siyasetini sürdürmesi gerektiğini belirten Sekui, "Arnavutluk, bölgede yapıcı bir role sahiptir ve her zaman iyi komşuluk siyasetini benimsemiştir. Bu yapıcı rol, Arnavutluk'un Avrupa yolunda yerine getirmesi gereken yükümlülüklerin bir bölümüdür. Gelecekte de Arnavutluk bölgede olumlu ve yapıcı role sahip olmalıdır" dedi.
    
AB'ye üye olan tüm ülkelerin bu konuda tutumunun net olduğunu vurgulayan Sekui, milliyetçi açıklamalarla Arnavutluk siyasetinin, iyi komşuluğu garantileyen pratiğin aksine hareket etmemesi gerektiğini söyledi. ABD'nin Tiran Büyükelçisi Alexander Arvizu'nun daha önce konuya ilişkin açıklamalarına da değinen Sekui, "Arvizu'nun açıklamalarını destekliyoruz" ifadesini kullandı.
    
Son Avrupa Konseyi toplantısının Arnavutluk'la ilgili sonuçlarını da değerlendiren Sekui, "Avrupa Konseyi, Arnavutluk'un bölgedeki rolüne önem veriyor. Bu yüzden Arnavutluk yetkilileri, iyi komşuluk ilkelerine zıt düşen açıklamalardan uzak durmalı" diye konuştu.
    
ABD'nin Tiran Büyükelçisi Alexander Arvizu da geçen hafta yaptığı açıklamada, Arnavutluk siyasetçilerinin milliyetçi açıklamalarını "tehlikeli oyun" olarak nitelendirmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER