ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 00:04

ABD'den IŞİD'in "hilafet" ilanı yorumu

ABDden IŞİDin "hilafet" ilanı yorumu

Psaki'ye, günlük basın brifinginde, IŞİD'in hilafet devleti kurması ve örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi'yi de halife ilan etmesine ilişkin yorumu soruldu.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün, Irak'ta hilafet devleti kurduğunu ilan etmesinin, "Irak ve Suriye halkı için bir şey ifade etmediğini" söyledi.

IŞİD'den buna benzer iddiaları daha önce de duyduklarını belirten Psaki, "Bu ilan Irak'taki ve Suriye'deki insanlar için bir anlam ifade etmiyor. Bu sadece organizasyonunun tabiatını, insanları korku ve fermanla kontrol altına alma arzusunu ortaya koyuyor. Bu uluslararası toplumun, bölgedeki ülkelerin ve tüm Irak halkının yüz yüze oldukları bu tehdide karşı birleşmeleri için kritik bir an olduğunu vurguluyor" değerlendirmesini yaptı.
Psaki, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "bağımsız bir Kürt devleti kurulmalı" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise ABD'nin bu konudaki görüşünde değişiklik olmadığını bildirerek "ABD'nin görüşü birleşik bir Irak'ın güçlü bir Irak olacağıdır" dedi.
Psaki, Irak'taki Kürtlerin isteklerinin farkında olduklarını, uzun yıllardır bunu bildiklerini ancak karşı karşıya oldukları terör tehdidinin birlikteliği gerektirdiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER