ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 22:53

ABD'den Irak'a silah yardımı


Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Irak'a terörle mücadele için önemli miktarda silah yardımında bulunduğu bildirildi.
ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde görevli askeri ateşe yardımcısı Binbaşı Bill Bender, yaptığı basın açıklamasında, " Terörle mücadelede kullanılmak üzere 27 sandık silah, 5 milyon mermi ve bin 300 tank mermisinden oluşan askeri mühimmat Irak ordusuna teslim edildi. Irak'ın ihtiyacı olan diğer tüm mühimmatın temini konusunda yardıma hazırız. Daha önce anlaşmış olduğumuz savaş uçaklarının teslimatının hızlandırılması için de çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
Bender, ABD'nin iki hafta içinde teslim etmesi gereken 100 adet havadan karaya, karadan karaya atılabilen "Hellfire" füzelerinin 13 adetlik ilk partisinin teslimatının da gerçekleştirildiğini belirtti.
Irak'ın, ABD ile yaptığı anlaşma gereği alması gereken 35 adet F-16 savaş uçağının ilkinin eylül ayında teslim edileceğini ifade eden Bender, "Apache" tipi helikopterlerin teslimatının ise ileri bir tarihte yapılacağını dile getirdi.
Irak ordusunun Enbar vilayetindeki operasyonlarına da değinen Bender, ordunun terörle mücadelede önemli gelişmeler elde ettiğini, silah yardımlarının "meyvelerini verdiğini" vurguladı.
Anlaşmaya varılan mühimmatın teslimatının ülkedeki şiddet olayları sebebiyle daha erkene çekildiğini aktaran Bender, ülkesinin Irak'ın terörle mücadelesine önem ve öncelik verdiğini kaydetti.
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin, El Kaide ve diğer terör örgütleriyle mücadele için ABD'den yardım talebi doğrultusunda daha önce de ülkeye mühimmat desteği sağlanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER