ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 09:40

ABD'de okul saldırısının perde arkası


 ABD'nin Connecticut eyaletinde annesini öldürdükten sonra Sandy Hook ilkokulunu basıp 20'si çocuk 26 kişiyi katleden 20 yaşındaki saldırganın, okuldaki herkesi öldürmeye yetecek kadar mermi taşıdığı belirlendi.
    
Yetkililer, güvenlik görevlilerinin masum çocukları tüfeğiyle taradığı sınıfa yaklaştığını duyması üzerine intihar eden Adam Lanza'nın her biri 30 mermilik çok sayıda şarjör taşıdığını, güvenlik görevlilerinin okula birkaç dakika geç girmesi durumunda kurban sayısının çok daha fazla olabileceğini söyledi.
    
Connecticut Valisi Dannel Malloy, güvenlik güçlerinin saldırının başlamasından 10 dakika sonra 450 öğrencinin öğrenim gördüğü okul binasına girdiğini, bu sırada ikinci sınıfı basan Lanza'nın sesleri duyarak intihar ettiğini belirtti.
    
Malloy, yanında yüzlerce kullanılmamış mermi bulunan Lanza'nın çok daha büyük bir katliam yapmayı amaçladığını kaydetti.
    
Lanza'nın, kurbanın bedeni içinde parçalara ayrılarak en fazla hasara yol açan türden mermiler kullandığı belirlendi.
    
27 bin kişinin yaşadığı kentin yetkilileri, Sandy Hook ilkokulunun kapatılabileceğini, öğrencilerin Monroe bölgesindeki boş bir okula gönderilebileceğini ifade etti.
    
Kurbanlar, hafta içinde toprağa verilecek.
    
     -Saldırgan, annesini 4 kez başından vurmuş-
    
     Lanza'nın 52 yaşındaki annesi ile yaşadığı evde yapılan incelemeler de tamamlandı.
     Saldırganın büyük olasılıkla uykudaki annesini 22 kalibrelik bir tüfekle 4 kez başından vurarak öldürdüğü belirlendi.
     Evde yapılan aramada saldırgana ait herhangi bir günlük ya da mektup bulunamadığı kaydedildi. Polis, Lanza'nın saldırıdan önce kırdığı sanılan bilgisayarına el konulduğunu, bilgisayarın tamir edilmeye çalışıldığını söyledi.
     Lanza'nın daha sonra annesine ait silahlarla ilkokula gittiği, bir camı kırarak içeri girdiği bildirildi.
     Kurbanların otopsilerini tamamlayan adli tıp yetkilisi Dr. H. Wayne Carver, tüm kurbanların 223 kalibrelik Bushmaster tüfekle öldürüldüğünü, bazılarının çok yakın mesafeden ve birkaç kez vurulduğunu açıkladı.
     Bazı kurbanların bedenlerinde 11 kurşun yarasına rastlandığını kaydeden Carver, Lanza'nın 100 milimetrelik bir silahla kafasına ateş ederek intihar ettiğini söyledi.
     Lanza'nın kullandığı Bushmaster saldırı tüfek ve benzerleri, 1994 yılında yasaklanmış, güçlü silah lobisinin etkisiyle süresi 2004'te sona eren yasa yenilenmemişti.
    
     -Komşuları, anne Nancy Lanza'nın olası bir çöküşe karşı yiyecek, su ve silah depoladığını söyledi-
    
     Aynı okulda eğitim gördüğü sanılan Lanza'nın neden özellikle bu ilkokulu seçtiği ise henüz aydınlatılamadı.
     Lanza ailesi, Newtown'a 1998 yılında New Hampshire'den gelmiş ve büyük bir arazi içinde 288 metrekarelik bir ev almıştı.
     Komşuları, daha önce Boston'da borsacı olarak çalışan ve 2009 yılında eşinden boşanan Nancy Lanza'yı son derece cömert, yardımsever, güleryüzlü biri ve iyi bir anne olarak tarif etti.
     Dünyanın büyük bir ekonomik krizin eşiğinde olduğuna inanan Nancy Lanza'nın son zamanlarda paranoya geliştirdiği, dünyanın büyük bir kaosa sürüklenmesi olasılığına karşın evinde yiyecek ve su depoladığını, çok sayıda silah alıp poligonda atıcılık eğitimi aldığı öğrenildi. Saldırganın annesinin sahip olduğu silah koleksiyonunda tabancalar, yarı otomatik saldırı tüfekleri ve av tüfekleri yer alıyordu. Nancy Lanza, oğullarına da nasıl silah kullanılacağını öğretmişti.
     Nancy Lanza'nın otizmin bir türü olan Asperger sendromu nedeniyle tedavi gören oğluna karşı aşırı koruyucu davrandığı, evine kimseyi kabul etmediği, okul yetkilileri ile yaşadığı bir tartışmanın ardından oğlu Lanza'ya evde eğitim vermeye başladığı öğrenildi.
     Öte yandan saldırının ardından ABD genelinde tüm okulların güvenlik önlemlerini tekrar gözden geçirdiği ve okullarda görevli güvenlik görevlisi sayısının arttırıldığı bildirildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER