ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 18:41

ABD'de konu güvenlik olunca...


Telefon kayıtları ve online iletişim verilerinin kaydedilmesi skandalına ilişkin yapılan araştırmaya katılan Amerikalıların çoğunluğu, ülke güvenliği nedeniyle telefon kayıtlarının kaydedilmesini ''kabul edilebilir'' olarak değerlendirdi.

Son günlerde ABD gündemine damgasını vuran Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) izleme skandalının ardından Washington merkezli Pew Araştırma Merkezi, Amerikan halkının gizli izlemelerle ilgili nabzını tuttu.

Araştırma merkezi ve Washington Post gazetesinin 6-9 Haziran tarihlerinde ortaklaşa gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, ülke güvenliğiyle ilgili nedenlerle, gizli telefon dinlemeleri ve internet kayıtlarının takibine Amerikalıların çoğunluğu sıcak baktı. Ankete katılan bin kişinin yüzde 56'lık kesimi NSA tarafından telefon kayıtlarının kaydedilmesini ''kabul edilebilir'' olarak işaretlerken, yüzde 41'lik bir bölüm ise ''kabul edilemez'' olarak görüş bildirdi.

Demokratlar, 2006 yılında George W. Bush'un Başkan olduğu dönemde, izlemeye yüzde 61 oranında onay verirken, Barack Obama'nın başkanlık döneminde yapılan son araştırmada ise izlemeyi ''kabul edilebilir'' bulanların sayısının yüzde 64'e çıktığı görüldü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER