ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 00:28

ABD'de "Kızılderililer" kulüp ismi iptal edildi

ABDde "Kızılderililer" kulüp ismi iptal edildi

ABD Patent Ofisi, Kızılderililer anlamına gelen Washington ''Redskins'' Futbol Kulübü'nün isim tescilini iptal etti.ABD Patent Ofisi, Redskins isminin, ''Kızılderilileri aşağılayıcı'' olduğu gerekçesiyle böyle bir ticari marka olamayacağına karar verdi. Ofis, marka isimlerinde aşağılayıcı ve saldırgan dil kullanmasını yasaklayan federal yasalar gereği, Yerli Amerikalılar adına davacı olunması nedeniyle Amerikan futbolu kulübü Washington Redskins üzerine kayıtlı 6 isim tescilinin iptali yoluna gitti.

ABD Patent Ofisinin Marka Dava ve Temyiz Kurulunun açıklamasında, ''Davada, bizden önceki kanıtlara dayanarak karar verdik. Bu isim kayıtları iptal edilmeliydi. Çünkü isim haklarının kaydedildiği zamanlarda yerli Amerikalılar için aşağılayıcıydı'' ifadelerine yer verildi.

Marka isminin iptali için takıma karşı dava açan Amanda Blackhorse ise şunları kaydetti:
''Kurulun bizim isteğimiz doğrultusunda karar vermesinden çok mutluyum. Bu, Yerli Amerikalılar için ve bütün Amerikalılar için büyük bir zafer. Dava dilekçesini 8 yıl önce doldurmuştuk ve o zamandan beri zor bir savaş oldu.''
İsim tescilinin iptalinin Redskins kulübünün ismini değiştireceği anlamına gelmeyeceği ve takımın veya Amerikan Futbol Ligi'nin (NFL) tişört ve formadan para kazanmasını sınırlayacağı belirtildi.
Marka Dava ve Temyiz Kurulu, 1992 yılında açılan bir davanın parçası olarak 1999 yılında takımın ticari marka korumasını feshetmişti. Federal mahkeme daha sonra ''teknik bir nedenle'' temyizde kararı bozmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER