ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 09:00

ABD'de izleme skandalı


ABD'de istihbarat servislerinin, internet ve telefon kayıtlarını izlediği haberini ilk duyuran İngiliz gazeteci Glenn Greenwald, gelecek haftalar ve aylarda konuya ilişkin "daha önemli" bilgilerin açığa çıkacağını söyledi.
AP'ye açıklamada bulunan Guardian muhabiri Greenwald, haberin kaynağı eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın verdiği diğer bilgileri de açıklamayı düşündüklerini, ancak bunun zamanına henüz karar verilmediğini söyledi.
İngiliz Guardian gazetesi geçen hafta, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA), on milyonlarca Amerikalının telefon ve internet kayıtlarını izlediğini duyurmuş ve daha sonra, haberin kaynağının 29 yaşındaki Snowden olduğunu açıklamıştı.
Gazetenin haberine göre, gizli bir mahkeme kararıyla Verizon adlı telekomünikasyon şirketine, bütün abonelerinin elektronik bilgilerini ve yapılan bütün yurt içi ve uluslararası aramaların kayıtlarını iletmesi emredilmişti.
Haberin duyulmasının ardından ABD Ulusal İstihbarat Başkanı James Clapper, uygulamayı savunmuş ve telefon kayıtlarının izlenmesi ile ilgili gizli mahkeme kararının deşifre edilmesinin "tamiri mümkün olmayan zarara neden olduğunu" söylemişti.
Eski CIA çalışanı Edward Snowden'in, ülkesinde adil yargılanmayacağı inancıyla Hong Kong'a kaçtığı iddia edilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER