ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 12:20

ABD'de Hintli diplomat gözaltına alındı

Hintli diplomat Devyani Khobragade'nin, vizede usulsüzlük şüphesiyle gözaltına alındı.


ABD'nin New York kentinde görev yapan Hintli diplomat Devyani Khobragade'nin, vizede usulsüzlük şüphesiyle gözaltına alındığı sırada kelepçelendiğini ve üst araması yapılırken giysilerini çıkarmaya zorlandığını iddia etmesi, Hindistan'ın tepkisine neden oldu.

Başkonsolos Yardımcısı Khobragade, Hint medyasına gönderdiği mektupta, gözaltındayken defalarca diplomatik dokunulmazlığı olduğunu söylemesine rağmen, kendisine sıradan bir suçluymuş gibi davranıldığını bildirdi.

Adının gizli kalmasını isteyen Hintli bir yetkili, olayla ilgili olarak, Hindistan hükümetinin önceliğinin, kadın diplomatın ülkesine dönmesini sağlamak olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise federal makamların konuyu Hindistan ile görüşeceğini ifade etti.

Dün akşam kefaletle salıverilen Devyani Khobragade (39), Hintli hizmetçisinin çalışma vizesi alabilmesi için sahte belge ibraz ettiği suçlamasıyla geçen hafta gözaltına alınmıştı.

Savcılara göre, hizmetçisine aylık 4500 dolar ödediğini iddia eden Hintli diplomatın bu beyanatı gerçeği yansıtmıyor.

Çalışanına gerçekte daha az ödeme yaptığı öne sürülen Devyani Khobragade ise kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmiyor.

- Hindistan'dan misilleme

Olay, ABD ve Hindistan arasında diplomatik bir soruna dönüşürken, Hindistan'ın da Amerikalı diplomatlara, diplomatik kimlik kartlarının geri istenmesi, Amerikalı diplomatların evlerinde çalışan Hintli personelin maaşlarının sorulması, Hindistan'ı ziyaret eden ABD heyetiyle görüşmede bulunulmaması gibi bazı misillemeler yaptığı ifade ediliyor.

Yeni Delhi'deki ABD Büyükelçiliği'nin önünden, güvenlik için gerekli olan trafik barikatlarının polis tarafından kaldırılmasının da verilen tepkiler arasında yer aldığı belirtiliyor.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER