ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 14:57

ABD'de gözaltına alınan Hintli diplomat


Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşid, ABD'den, bu ülkeye yaptığı vize başvurusunda yalan bildirimde bulunduğu gerekçesiyle geçen hafta gözaltına alınan Hintli diplomat Devyani Khobragade'e yönelik suçlamaların düşürülmesini talep etti.

Hindistan ile ABD arasında büyük bir gerilime neden olan olayda, Khobragade vize başvuru belgesinde Hintli hizmetçisine ayda 4500 dolar ücret ödediğini beyan etmesine karşın, asgari ücretin altında maaş verdiğinin anlaşılması üzerine ABD'nin New York kentinde gözaltına alınmıştı. Hintli diplomat Amerikalı yetkililere, diplomatik dokunulmazlığının bulunduğunu belirtmesine karşın, çıplak üst aramasından geçirilmesinin ardından adi mahkumlarla aynı hücreye konulmuştu.

New York Başkonsolos Yardımcısı Khobragade'ye yapılan muameleyi protesto eden Hindistan, bu ülkedeki ABD diplomatlarına bazı ayrıcalıklar sağlayan kimlik kartlarını iptal etmek, ABD Büyükelçiliği bünyesindeki evlerde çalışan Hintli görevlilere ödenen ücretlere beyan zorunluluğu getirmek ve ABD Büyükelçiliği'ndeki kantinin alkol ve gıda maddesi ithal etmesine izin veren lisansları geri çekmek de dahil olmak üzere bir dizi tedbirleri uygulamaya koyarak misillemede bulunmuştu.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili bugün yaptığı açıklamada, Khobragade'in temmuz ayında hem New York hem de Yeni Delhi polisine, ortadan kaybolan hizmetçisinin kendisine şantaj yaptığı yönünde şikayette bulunduğunu belirtti. Yetkilinin verdiği bilgiye göre, hizmetçi, Khobragade'den ücretine zam yapmasını ve vize statüsünü, ABD'de çalışmasına izin verecek şekilde değiştirmesini, aksi takdirde kendisini ABD makamlarına şikayet edeceğini söyledi.
Söz konusu bilginin basında yer almasının ardından Yeni Delhi'de basın mensuplarına açıklamada bulunan Hindistan Dışişleri Bakanı Hurşid, Khobragade'nin aslında hiçbir zaman gözaltına alınmaması gerektiğini söyledi.

Khobragade'nin yerine Hintli hizmetçinin gözaltına alınmasının gerektiğini savunan Hurşid, ABD makamlarından, Hintli diplomata yöneltilen suçlamaların düşürülmesini istedi. Konu hakkında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bugün görüşmede bulunacağını belirten Hurşit, "Bu, üzerine eğilinmesi gereken son derece rahatsız edici ve yaralayıcı bir olay" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Hintli diplomatın dokunulmazlığının konsolosluk işleriyle sınırlı olduğu belirtilerek, Khobragade'nin diplomatik dokunulmazlığı bulunduğu iddiasının tartışmaya açık olduğu belirtilirken, ABD Federal Polis Servisi'nden bugün yapılan açıklamada da Khobragade'ye yapılan uygulama, bunun "standart bir gözaltına alma işlemi olduğu" bildirilerek savunuldu.

Suçsuz olduğunu ve mahkemede kendini savunacağını beyan etmesinin ardından 250 bin dolar kefaletle serbest bırakılan Khobragade, suçlu bulunması halinde vize dolandırıcılığı yapmaktan 10 yıl, yanlış beyanda bulunmaktan da 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER