ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 15:31

ABD'de Bloomberg'e şüpheli mektup


ABD'nin New York kentinde polis, Belediye Başkanı Michael Bloomberg'e gönderilen şüpheli bir mektup üzerinde yapılan ilk incelemelerin, mektupta zehirli risin maddesi bulunduğunu gösterdiğini bildirdi.
Polis, risin tespit edilen bir diğer mektubun da Bloomberg'in kurduğu, merkezi Washington'da bulunan Yasadışı Silahlara Karşı Belediye Başkanları grubuna gönderildiğini belirtti. Kim tarafından yazıldığı araştırılan mektuplar üzerinde kapsamlı araştırma yapılacağı kaydedildi.
Tehdit içerikli mektupların ateşli silahların yasaklanmasıyla ilgili tartışmalara atıfta bulunduğu ifade ediliyor. New York Belediye Başkanı Bloomberg'in, silah kullanımının sınırlandırılmasını talep edenler arasında yer aldığı biliniyor.
Ricinus communis (Kene otu) adlı bitkinin tohumlarından elde edilen, protein yapılı risin, vücutta protein üretimini durduran zehirli bir madde. Risinin, insanda enjeksiyon veya solunumla alınması ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.
ABD'de geçen ay Başkan Barack Obama'ya, Cumhuriyetçi Parti Mississippi Senatörü Roger Wicker'a ve Mississippi'de bir hakime gönderilen mektupların da zehirli risin maddesi içerdiği, yapılan ayrıntılı laboratuvar testlerinden sonra kesinleşmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER