ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 17:13

ABD uçağında kaçak yolcu krizi


Amerikan Delta Havayolları'nın İstanbul- New York seferini yapacak olan uçağına, park yerinden ayrılmadan önce konuşma engelli kaçak bir Türk yolcunun bindiği ortaya çıktı. Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği, söz konusu olayla ilgili hatası olan yer hizmeti şirketi ve özel güvenlik şirketi personelleri hakkında gerekli idari soruşturma başlatıldığını açıklandı.

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği 4 Temmuz da Delta Havayolları uçağındaki illegal yolcu hakkında bir yazılı açıklama yaptı. Türkiye'den illegal yollarla çıkan A. S. K. adlı yolcunun İsrail'den de 4 Temmuz Perşembe günü sınır dışı edildiği belirtilen açıklamada, “Tel Aviv Büyükelçiliği tarafından verilen geçici Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan konuşma engelli A.S.K.'ya illegal çıkış yapmaktan idari para cezası uygulandı. A. S. K. pasaport polisinde yaptırdığı işlemler sonrası Dış Hatlar Terminali geliş katıda bulunan personel kapıdan bir yer hizmeti şirketinde görev yapan bir personelin kendi apron terminal kartını okuttuğu sırada personelin dikkatsizliğinden faydalanarak turnikeden Arındırılmış Salon'a geçiş yaptı. Daha sonra yine transit kontrol noktasından buradaki personelin dikkatsizliği sonucu Dış Hatlar Gidiş katı arındırılmış alana geçiş yaparak Delta Havayolları'nın İstanbul New York uçağının körük kapısına gitti. Bu kapıda pasaport-boarding kart eşleştirmesinden sorumlu özel güvenlik şirketinin bir personeli yine aynı kapıda görevli ilgili uçağa yer hizmeti veren şirketin personellerinin yapmış oldukları kontrollerde yanında pasaportu ve uçuş kartı olmaksızın kaçak yolcu uçağa biniş yaptı.” denildi.

KABİN EKİBİ TESPİT ETTİ

Atatürk Havalimanı körüğünden ayrılan Delta uçağında kabin görevlileri tarafından kaçak yolcu tespit edilmesi üzerine uçak ayrıldığı körüğe geri döndü. Kaçak yolcu uçaktan indirilip polise teslim edilirken, yolcular terminale alınıp tek tek arandı. Delta uçağı gecikmeli kalkarken polise teslim edilen A. S. K. ifadesinde İsrail'e gitmek istediği için uçağa bindiğini söyledi. Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği söz konusu olayla ilgili hatası olan personel hakkında idari soruşturma başlatıldığı açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER