ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 22:07

"ABD Suriye konusunda destek vermezse?.."

"ABD Suriye konusunda destek vermezse?.."

Başbakan Erdoğan ve Obama'nın düzenlediği ortak basın toplantısında bir gazeteciden Erdoğan'a ilginç bir soru geldi.


YAZETE.COM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinin ana gündem maddesi Suriye meselesi oldu. Obama'nın "Esed gidecek" vurgusu yaptığı Erdoğan-Obama görüşmesinde, basın toplantısı esnasında Erdoğan'a ilginç bir soru yöneltildi. 

"ABD SURİYE KONUSUNDA YETERİNCE DESTEK VERMEZSE SÜREÇ NASIL ETKİLENİR?

Erdoğan, ABD'nin Suriye'deki çabaları güçlendirmemesi durumunda sürecin ne şekilde etkileneceği yönündeki soruya ise, "Tabii şu anda siz bardağın boş tarafını gösteriyorsunuz. Ben bardağın dolu tarafından olaylara bakmak istiyorum ve şu anda bizler uluslararası camianın Suriye konusundaki hassasiyetini görmek istiyoruz" yanıtını verdi.

"Şu anda uluslararası camianın hassasiyetini göstermesi için Türkiye olarak biz çaba göstereceğiz" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"İnanıyorum ki ABD aynı şekilde bu çabayı gösteriyor ve diğer ülkeler gerek BM Güvenlik Konseyi gerek Arap Ligi gerekse tüm bunların dışında olduğu halde buna hassasiyet gösteren ülkeler var ve bizler bu süreci daha da hızlandırabilmenin şu anda gayreti içerisindeyiz. Nitekim bu seyahatten sonra çok daha farklı ülkeleri ben de Dışişleri Bakanım da dolaşmak, ziyaret etmek suretiyle bu süreci daha nasıl hızlandıracağız, nasıl daha az insan ölsün ve bir demokratik rejim Suriye'ye süratle nasıl gelsin? Bizim derdimiz, otokratik bir rejimden, bir diktatörlükten Suriye'yi kurtarmaktır. Bu da öyle zannediyorum ki demokrasiye inanmış tüm ülkelerin ortak sorunudur. Bunu başarmak için bu yoldaki gayretimizi sürdüreceğiz."

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER